ANNUAL AWARD WINNERS

December 2016
Point Score Dog of the Year Ch Bicklewood Goodwill Hunting Wendy & Ian Johnson
Point Score Bitch of the Year Ch Annador Talk Sweet Dorothy & Annette Alexander
Open of the Year Ch Goldew Mamma Mia Carol Stafford
Australian Bred of the Year Ch Bicklewood Goodwill Hunting Wendy & Ian Johnson
Intermediate of the Year Ch Annador Talk Sweet Dorothy & Annette Alexander
Junior of the Year Mandarra Crown Mint Mandra Baxter
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Hvar Colour Me Amazing Kay Humphry 
Minor Puppy of the Year Fernfall Colour My Dreams Jane Fall
Baby Puppy of the Year Fernfall Colour My Dreams Jane Fall
Obedience Dog of the Year

T Ch Goldnymph Wild Honey (AI)

Kim & Denis Houlden
Tracking Dog of the Year

RO Ch Morningmyst Logans Run CDX RAE

Pam & Janelle Convery
December 2015
Challenge Dog of the Year Supreme Ch Taumac Golden Jurrah Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Ch Vospiel Golden Tillie Taumac Kennels
Point Score Dog of the Year Supreme Ch Taumac Golden Jurrah Taumac Kennels
Point Score Bitch of the Year Ch Annador Talk Sweet Dorothy & Annette Alexander
Open of the Year Goldew Mamma Mia Carol Stafford
Australian Bred of the Year Ch Kiriel In My Father’s Eyes Elizabeth Mitchell
Intermediate of the Year Ch Santamaria Supremacy Heather Raditsis
Junior of the Year Ch Annador Talk Sweet Dorothy & Annette Alexander
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Fernfall Dream Keeper Jane Fall
Minor Puppy of the Year Fernfall A Perfect Storm Sandi Keane
Baby Puppy of the Year Fernfall A Perfect Storm Sandi Keane
Obedience Dog of the Year Goldnymph Hunter Of Spririts CD Rodna Beveridge
Tracking Dog of the Year Dual Ch (T) Killara First Rendition TSDX Alan & Stella Coates
Agility Dog of the Year Ashamber Field of Dreams TD ADX JDX SPD GD SD RN Amanda Robinson
Retrieving Dog of the Year Winterset Electric Blue Margaret Carty
December 2014
Challenge Dog of the Year Ch Taumac Golden Jurrah Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Ch Vospiel Golden Tillie Taumac Kennels
Point Score Dog of the Year

Ch Taumac Golden Jurrah                                       
Ch Fernfall Let Me Entertain You

Taumac Kennels

Jane Fall

Point Score Bitch of the Year Ch Fernfall Living The Dream Carol Stafford
Open of the Year Ch Fernfall Let Me Entertain You Jane Fall
Australian Bred of the Year Ch Kiriel IL Divo Elizabeth Mitchell
Intermediate of the Year Ch Santamaria Supremacy Heather Raditsis
Junior of the Year Bicklewood Good Will Hunting Wendy & Ian Johnson
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Bicklewood Good Will Hunting Wendy & Ian Johnson
Minor Puppy of the Year Annador Wildest Fantasy Annette Alexander
Baby Puppy of the Year

Parkridge Keep Sake
Nazneen Thunder In The Night
Fernfall Dream Keeper

Parkridge Kennels

Dale & John Bishop

Jane Fall

Junior Handler of the Year Paris Bristow  
Obedience Dog of the Year TCh TS GR Ch Fernamber Lantaana CDX RAE Dawn & Peter Howard
Tracking Dog of the Year Dual Ch (T) TS GR Ch Goldnymph Solitaire Denis & Kim Houlden
Agility Dog of the Year Ashamber Field of Dreams RN TD ADX JDX SPD Amanda Robinson
Retrieving Dog of the Year Winterset Electric Blue QND  Margaret Carty
December 2013
Challenge Dog of the Year Ch Taumac Golden Jurrah Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Ch Waikipark Shades of Summer Waikipark Kennels
Point Score Dog of the Year Ch Larbellah Take The Lead Beaucroft Kennels
Point Score Bitch of the Year Ch Kiriel Heavens Angel Elizabeth Mitchell
Open of the Year Ch Larbellah Take The Lead Beaucroft Kennels
Australian Bred of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief

Waikipark Summer Breeze

Rebecca Camp

Waikipark Kennels

Intermediate of the Year Ch Kiriel IL Divo Elizabeth Mitchell
Junior of the Year Giltedge Class Act Beaucroft Kennels
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Kiriel In My Fathers Eyes Elizabeth Mitchell
Minor Puppy of the Year Kiriel Wild At Heart Geoffrey & Mandra  Baxter
Baby Puppy of the Year Mandarra Gala Event Geoffrey & Mandra Baxter
Junior Handler Award 10 to under 13 years Paris Bristow  
Junior Handler Award 13 to under 18 years Jasmyne Bristow  
Obedience Dog of the Year Winterset Shades of Blue CD RA QND Norma Harry
Tracking Dog of the Year T Ch Goldnymph Solitaire Denis & Kim Houlden
Agility Dog of the Year    
Retrieving Dog of the Year Winterset Electric Blue QND  Margaret Carty
December 2012

Challenge Dog of the Year

CH Killara First Rendition Alan & Stella Coates
Challenge Bitch of the Year DUAL CH (T) Morningmyst Dark Angel CCD Sue Keane

Top Point Score Dog of the Year

CH Larbellah Take The Lead

GR CH Perecca Unprecedented

Jill & Wayne Pearson

Jean & Doug Patterson

Top Point Score Bitch of the Year

CH Annador Little Miss Splendid Dorothy & Annette Alexander

Open of the Year

GR CH Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson

Australian Bred of the Year

DUAL CH (T) Morningmyst Dark Angel CCD Sue Keane

Intermediate of the Year

CH Fernfall Let Me Entertain You Jane Fall

Junior of the Year

Annador Little Miss Splendid Dorothy & Annette Alexander
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Annador Little Miss Splendid Dorothy & Annette Alexander

Minor Puppy of the Year

Annador Little Miss Splendid Dorothy & Annette Alexander

Baby Puppy of the Year

Sisteam Spice of Life Andy & Denise Crowley

Junior Handler Award 10 to 13 years

Paris Bristow  

Junior Handler Award 14 to 18 years

Jasmyne Bristow  

Obedience Dog of the Year

Jamarang Biskit Brogan CDX ET RN Adrian & Rana Brogan

Tracking Dog of the Year

Fernfall Gallant Trooper UD RRD TD ET Dodo Kelly

Agility Dog of the Year

Ashamber Field of Dreams TD AD JDX
Amanda Robinson

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady RRD Margaret Carty
December 2011

Challenge Dog of the Year

Gr Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson
Challenge Bitch of the Year Gr Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Top Dog of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief

Ch Fernfall Daydreambeliever

Rebecca Camp

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Gr Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Open of the Year

Gr Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson

Aust Bred of the Year

Gr Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Intermediate of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief Rebecca Camp

Junior of the Year

Ch Fernfall Let Me Entertain You Jane Fall
John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Crowlee Dazzle Me

Fernfall Gives Me Goosebumps

Rick & Trish Fullerton

Jane Fall

Minor Puppy of the Year

Fernfall Can U Keep A Secret Kirsten Adams

Baby Puppy of the Year

Taumac Golden Jurrah Taumac Kennels

Junior Handler Award 10 to 12 years

Paris Bristow  

Junior Handler Award 13 to 17 years

Jasmyne Bristow  

Obedience Dog of the Year

Euraidd Spring Fever UD Ashamber Kennels

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) Goldnymph Finvarra Kim & Denis Houlden

Agility Dog of the Year

None awarded  

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD Margaret Carty
December 2010

Challenge Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson
Challenge Bitch of the Year Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Top Dog of the Year

Ch Goldsirius Drummer Boy Goldsirius Kennels

Top Bitch of the Year

Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Open of the Year

Ch Waikipark Gold Crusader Wayne & Vicki Ponton

Aust Bred of the Year

Ch Waikipark Summer Destiny Wayne & Vicki Ponton

Intermediate of the Year

Clarelyn Golden Mishchief Rebecca Camp

Junior of the Year

Waikipark Elusive Dancer

Parkridge Legal Prospect

Wayne & Vicki Ponton

Parkridge Kennels

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Emperogold Step Aside Boys

Kiriel Heavens Angel

Denise Bristow

Elizabeth Mitchell

Minor Puppy of the Year

Waikipark Rockin Robbie

Fernfall Let Me Entertain You

Wayne & Vicki Ponton

Jane Fall

Baby Puppy of the Year

Kiriel Heavens Angel Elizabeth Mitchell

Junior Handler Award 7 to under 10 years

Paris Bristow  

Junior Handler Award 10 to under 13 years

Austin Ainsworth Drage  

Junior Handler Award 13 to under 18 years

Jasmyne Bristow  

Obedience Dog of the Year

T Ch Morningmyst Highlander CD Mark & Lynn Klecka

Tracking Dog of the Year

T Ch Goldnymph Oberon Wally Mossop

Agility Dog of the Year

None awarded  

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD Margaret Carty
December 2009

Challenge Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson
Challenge Bitch of the Year Ch Taumac Golden Sassy Lorelle Grieg

Top Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson

Top Bitch of the Year

Ch Taumac Golden Sassy Lorelle Grieg

Open of the Year

Ch Perrecca Unprecedented Jean & Doug Patterson

Aust Bred of the Year

Ch Fernfall Aramis Gold Shane Addison

Intermediate of the Year

Goldsirius Drummer Boy Goldsirius Kennels

Junior of the Year

Ch Kaparla Classic Catch Jane Fall
John and Gretta Tombs Puppy of the Year Montego Aces R High Andy & Denise Crowley

Minor Puppy of the Year

Fernfall Daydreambeliever Jane Fall

Baby Puppy of the Year

Harvikgold Walking On A Dream Meghan Pinney

Junior Handler Award

Jasmyne Bristow  

Senior Handler Award

Kristian Ainsworth  

Obedience Dog of the Year

Dual Ch (T) Fernamber Nymph TSD CDX Kim & Denis Houlden

Tracking Dog of the Year

T Ch Fernamber Lantaana Dawn & Peter Howard

Agility Dog of the Year

T Ch Goldscout Adventuress AD JD Deb Hamilton

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD

Margaret Carty

December 2008

Challenge Dog of the Year

 Gr Ch Trigolden Luv To Tango

Lorraine Harrowfield

Challenge Bitch of the Year

 Ch Briden The Comedienne

Taumac Kennels

Top Dog of the Year

 Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Top Bitch of the Year

 Ch Dream Max Anja Parson (Imp Swd)

Jane Fall

Open of the Year

 Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Aust Bred of the Year

 Ch Fernfall Aramis Gold

Shane Addison

Intermediate of the Year

 Ch Acacian Aiming High

Carol Hobbelen

Junior of the Year

 Emperosgold Aussie Idol

Peter & Denise Bristow

The John and Gretta Tombs Puppy of the Year Trigolden Scarlett Lorraine Harrowfield

Minor Puppy of the Year

 Crowlee Rave Review

Andy & Denise Crowley 

Baby Puppy of the Year

 Giltedge Who Dares Wins

Shane Addison

Junior Handler Award

 Jazmyn Bristow

 

Senior Handler Award

 Corey Bristow

 

Obedience Dog of the Year

 T Ch Goorambat Calamity Jane CD

Greg Barker

Tracking Dog of the Year

 Goorambat Tug O War TDX

Kevin & Paula Mason

Agility Dog of the Year

 T Ch Goldscout Adventuress AD JD SPD

Debbie Hamilton

Retrieving Dog of the Year

 Fernamber Tambourine CDX NRD

Norma Harry

December 2007

Challenge Dog of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Challenge Bitch of the Year Ch Acacian Countessa Dorothy & Annette Alexander
Top Dog of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Top Bitch of the Year Gr Ch Taumac Gold For Susie Taumac Kennels
Open of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Aust Bred of the Year Gr Ch Taumac Gold For Susie Taumac Kennels
Intermediate of the Year Ch Trigolden Luv To Tango Lorraine Harrowfield
Junior of the Year Acacian Aiming High Carol Hobbelen
Puppy of the Year Goldsirius Drummer Boy Goldsirius Kennels
Minor Puppy of the Year Iamgolden Fair Dinkum Andy & Denise Crowley
Baby Puppy of the Year Iamgolden Matilda Carol & Ian Ainsworth
John Tombs Award Loganbay Standin Ovation Vicky Johnson
Gretta Tombs Award Emperosgold Aussie Idol Peter & Denise Bristow
Junior Handler Award Jazmyn Bristow  
Senior Handler Award Corey Bristow  
Bert Kewish Memorial Trophy Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Obedience Dog of the Year T Ch Fernamber Nymph CD Kim & Denis Houlden
Tracking Dog of the Year T Ch Goorambat Belle Starr David & Kerryn Cunningham
Agility Dog of the Year T Ch Aussan Royal Believer JDO(2) JDM(2) SPDX ADM Yuki Kamo
Retrieving Dog of the Year Fernamber Tambourine CDX NRD Norma Harry

May 2007

Challenge Dog of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Challenge Bitch of the Year Ch Acacian Countessa Dorothy & Annette Alexander
Top Dog of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Top Bitch of the Year Gr Ch Taumac Gold For Suzie Taumac Kennels
Open of the Year Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Aust Bred of the Year Ch Fernfall Aramis Gold Shane Addison
Intermediate of the Year Perrecca Unprecedented Doug & Jean Patterson
Junior of the Year Ch Trigolden Luv to Tango Lorraine Harrowfield
Puppy of the Year Ch Trigolden Luv to Tango Lorraine Harrowfield
Minor Puppy of the Year Acacian Aiming High Carol Hobbelen
Baby Puppy of the Year Parkridge Centre Fold Parkridge Kennels
John Tombs Award Seawyf Country Style Marie Cox
Gretta Tombs Award Tulzean Water Sprite Carol Stafford
Junior Handler Award Jazmyn Bristow  
Senior Handler Award Joshua Lees  
Bert Kewish Memorial Trophy Gr Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Novice Obedience Award T Ch Fernamber Echo CD Pia Butcher
Open Obedience Award Coombehill Hyland Piper CDX TDX ET Chris Edgley
Tracking Award T Ch Goorambat Awatere CDX David & Kerryn Cunningham
Agility Award T Ch Aussan Royal Believer ADX SPD JDO JDM(2) Yuki Kumo
Jumping Award Raelie Highland Dancer TD JDX AD Tara Middleton
Retrieving Award Winterset Anzac NRD Peter Doley
May 2006
Challenge Dog of the Year Ch Taumac Court Jester (AI) Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Ch Taumac Gold For Suzie Taumac Kennels
Top Dog of the Year Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Top Bitch of the Year Ch Taumac Gold For Suzie Taumac Kennels
Open of the Year Ch Tulzean Autumn Tango Jane Fall
Aust Bred of the Year Ch Taumac Gold For Suzie Taumac Kennels
Intermediate of the Year Ch Acacian Bella Donna Carol Hobbelen
Junior of the Year Fernfall Annabella Wendy & Ian Johnson
Puppy of the Year Ashiya Dream Come True Ashiya Kennels
Minor Puppy of the Year Fernfall Annabella Wendy & Ian Johnson
Baby Puppy of the Year Acacian Countessa Dorothy & Annette Alexander
John Tombs Award Fernfall Aramis Gold Shane Addison
Gretta Tombs Award Fernfall Annabella Wendy & Ian Johnson
Junior Handler Award Rowena Bicknell  
Senior Handler Award Jazmyn Wray  
Bert Kewish Memorial Trophy Ch Taumac Court Jester (AI) Taumac Kennels
Novice Obedience Award Goorambat Awatere CD David & Kerryn Cunningham
Open Obedience Award Goorambat Awatere CDX David & Kerryn Cunningham
Tracking Award T Ch Fernamber Nymph Kim & Denis Houlden
Agility Award Aussan Royal Believer TD ADX JDM Yuki Kamo
Jumping Award Aussan Royal Believer TD ADX JDM Yuki Kamo
Retrieving Award Dindigold Larrikan Lady Margaret Carty

October 2004

Challenge Dog of the Year Ch Taumac Court Jester (AI) Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Gr Ch Santamaria Annaliese Santamaria Kennels
Top Dog of the Year Acacian Super Natural Carol Hobbelen
Top Bitch of the Year Gr Ch Santamaria Annaliese Santamaria Kennels
Open of the Year Gr Ch Santamaria Annaliese Santamaria Kennels
Aust Bred of the Year Ashiya Wild Applause M Salverson
Intermediate of the Year Ch Taumac Court Jester (AI) Taumac Kennels
Junior of the Year Ch Taumac Playgirls Gold (AI) Taumac Kennels
Puppy of the Year Sunrapt Bush Mandate (Imp NZ) Kezziah Kennels
Minor Puppy of the Year Annador Shes It And Abit Dorothy & Annette Alexander
Baby Puppy of the Year Annador Shes It And Abit Dorothy & Annette Alexander
John Tombs Award Goldsirius Summer Night Goldsirius Kennels
Gretta Tombs Award Willowcroft Wind Chimes Clare Rogers
Junior Handler Award Jade Pearson  
Senior Handler Award Clare Tyler  
Bert Kewish Memorial Trophy Gr Ch Santamaria Annaliese Santamaria Kennels
Novice Obedience Award Crowlee Dark Desire CDX Rhonda Dickson
Open Obedience Award Goorambat Awatere CDX David & Kerryn Cunningham
Tracking Award T Ch Fernamber Talisman CDX Cheryl & Clive Gibson
Agility Award Aussan Royal Believer JDX AD Yuki Kamo
Jumping Award Aussan Royal Believer JDX AD Yuki Kamo
Retrieving Award RT Ch Winterset Moon Shadow Jim & Alison Hargreaves

October 2003

Challenge Dog of the Year Ch Taumac Gold For Klim Taumac Kennels
Challenge Bitch of the Year Ch Willowcroft Liberty Bell Denise & Sylvester Krajnc
Top Dog of the Year

Ch Lynika Bound For Glory

Tulzean Autumn Tango

Anne Blainey

Jane Fall

Top Bitch of the Year Ch Willowcroft Liberty Bell Denise & Sylvester Krajnc
Intermediate of the Year Willowcroft Wind Chimes Clare Rogers
Junior of the Year Goldstreem Gunnabe A Star Natalie Kelton
Puppy of the Year Annador Temptation Dorothy & Annette Alexander
Minor Puppy of the Year Annador Temptation Dorothy & Annette Alexander
Baby Puppy of the Year Annador Temptation Dorothy & Annette Alexander
John Tombs Encouragement Dog Award Goldshyne A Bit Of Class C Ryan
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award T Ch Pointgold Pure Pleasure CDX ET Chris Edgley
Junior Handler Award Jade Pearson  
Senior Handler Award Claire Tyler  
Novice Obedience Award Royalalister Cream Champus CD Angela Lawrence
Open Obedience Award Goorambat Island Girl CDX David & Kerryn Cunningham
Tracking Award Ch Leighvalley Everlasting TDX Denise & Sylvester Krajnc
Agility Award Perzgold Star Worrior CDX AD Peter Zaunbrecher
Jumping Award Aussan Royal Believer Yuki Kamo
Retrieving Award RT Ch Naancampa Gaby Trevor Stevens

October 2002

Gretta Tombs Encouragement Dog Award Camuka Monarch of the Glen Jane & Mark Hodges
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Crowlee Little Beauty Andy & Denise Crowley
Junior Handler Award Sarah Pearson  
Senior Handler Award Chris Buckhorn  
Novice Obedience Award Fernfall On Golden Pond CD ET David & Kerryn Cunningham
Open Obedience Award Cyndanz Spring Spice CDX Janelle & Pam Convery
Utility Obedience Award T Ch Pointgold Pure Pleasure CDX ET Chris Edgley
Tracking Award T Ch Fernamber Tradition Kim & Denis Houlden
Agility Award Diogenes Summer Rain CDX AD Peter Zaunbrecher
Retrieving Award Winterset Moon Shadow RRD Jim & Alison Hargreaves

October 2001

Gretta Tombs Encouragement Dog Award Dorehytes Pandemonium Gail Clark
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Strathraer Blue Velvet Gail Clark
Junior Handler Award Samantha Kilgour  
Senior Handler Award Rebecca Fall  
Novice Obedience Award Perzgold Guinevere CD Peter Zaunbrecher
Open Obedience Award Perzgold Guinevere CDX Peter Zaunbrecher
Utility Obedience Award Pointgold Mixed Reaction UD Cheryl & Clive Gibson
Tracking Award Winterset Savanna Gold TD John Jordan
Agility Award Perzgold N Princess CDX Peter Zaunbrecher
Retrieving Award Winterset Moon Shadow NRD Jim & Alison Hargreaves
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Winterset Moon Shadow NRD Jim & Alison Hargreaves

November 2000

Gretta Tombs Encouragement Dog Award Ribbonwood Touch of Envy Jennie Coutlemanis
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Ribbonwood By Request Pam Venn
Junior Handler Award Samantha Kilgour  
Senior Handler Award Peta Lee-Shirt  
Novice Obedience Award Cyndanz Spring Spice CD Janelle & Pam Convery
Open Obedience Award Perzgold N Princess CDX Peter Zaunbrecher
Utility Obedience Award Ferntip Golden Blaze UD David & Kerryn Cunningham
Tracking Dog Award Clanbeth Bold Endeavour TD Pat Richardson
Retrieving Award Winterset Liege CD RRD Peter Doley

 

October 1999

Dog of the Year Ch Longbourne Barclay Carol Hobbelen
Bitch of the Year Ch Tasvane Spring Morning Jeny McDonald
Achievement Dog Award Ch Longbourne Barclay Carol Hobbelen
Achievement Bitch Award

Ch Aurum High Fidelity

Ch Santamaria Annaleise

Clare Rogers

Santamaria Kennels

Gretta Tombs Encouragement Dog Award Beaucroft The Cadet Beaucroft Kennels
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Fernfall Stand By Me

Beaucroft Day By Day

Cheryl & Clive Gibson

Beaucroft Kennels

Puppy Dog of the Year Oaklodge Murdoch Father Philip Gambin
Puppy Bitch of the Year Santamaria High Society Santamaria Kennels
Junior Handler Award Rebecca Fall  
Senior Handler Award Peta Lee-Shirt  
Novice Obedience Award Fernamber Silhouette CD Cheryl & Clive Gibson
Open Obedience Award Pointgold Pure Pleasure CDX TD ET Chris Edgley
Tracking Dog Award Pointgold Pure Pleasure CDX TD ET Chris Edgley
Agility Award Pointgold Unpredictable CDX TDX ET NRD Debbie Cerda-Pavia
Retrieving Award RT Ch Marintara Setab Queen Trevor & Lynn Stevens
Field Award RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves

October 1998

Dog of the Year Ch Longborne Barclay Carol Hobbelen
Bitch of the Year

Ch Goldshyne Majestic Maid

Ch Santamaria Annaliese

Ch Tahmero Lottys Apriluv

Tahmero Kennels

Santamaria Kennels

Kaye Kilgour

Achievement Dog Award Fernfall Sea Legend Jane Fall
Achievement Bitch Award Ch Santamaria Annaleise Santamaria Kennels
Puppy Dog of the Year

Santamaria Standn Ovation

Tahmero Solo Boldwarrior

Santamaria Kennels

Tahmero Kennels

Puppy Bitch of the Year Ch Tahmero Lottys Apriluv Tahmero Kennels
Gretta Tombs Encouragement Dog Award Longborne Barclay Carol Hobbelen
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Diogenes Gold Goldgold Diogenes Kennels
Junior Handler Award Rebecca Fall  
Senior Handler Award Jessica Fall  
Novice Obedience Award Diogenes Jackpot CD Janelle & Pam Convery
Open Obedience Award Fernfall Fernando CDX TD Julie Cowan
Utility Obedience Award Ferntip Golden Heather UD Ron George
Tracking Award Fernfall Fernando CDX TDX Julie Cowan
Agility Award Diogenes Jackpot AD Janelle & Pam Convery
Retrieving Award RT Ch Kiamagold Sebastian CDX CM Jim & Alison Hargreaves
Field Award FT Ch Ferntip Golden Spike CD NRD John & Vickie Lawton

October 1997

Dog of the Year Ch Diogenes Beat The Drum Jenny McClure
Bitch of the Year

Ch Diogenes The Goldigger

Ch Santamaria Annaleise

Diogenes Kennels

Santamaria Kennels

Achievement Dog Award Ch Goldog Alpine Snowyriver Sylvester & Denise Krajnc
Achievement Bitch Award Ch Goldshyne Majestic Maid Kaye Kilgour
Puppy Dog of the Year Fernfall Local Hero Jane Fall
Puppy Bitch of the Year Camuka Caitlins Gold Jane & Mark Hodges
Gretta Tombs Encouragement Dog Award Annador Just It And A Bit Goldshyne Kennels
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Santamaria Annaleise Santamaria Kennels
Junior Handler Award Rebecca Fall  
Senior Handler Award Stuart Crowley  
Novice Obedience Award Kensary Rainbow Lass CD Nicole Di Marco
Open Obedience Award Crowlee Alexandria CDX H McDonald
Tracking Award Fernfall Fernando CD TD Julie Cowan
Retrieving Award RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves

October 1996

Dog of the Year Ch Tahmero Gay Cavalier Tahmero Kennels
Bitch of the Year Ch Pointgold Unforgetable Jane Falll
Achievement Dog Award Ch Goldog Alpine Snowyriver Sylvester & Denise Krajnc
Achievement Bitch Award Ch Goldshyne Majestic Maid Kaye Kilgour
Puppy Dog of the Year Ch Goldog Alpine Highland Lorraine Harrowfield
Puppy Bitch of the Year Ch Goldshyne Majestic Maid Kaye Kilgour
Gretta Tombs Encouragement Dog Award Diogenes Stacked Deck Kaye Kilgour
Gretta Tombs Encouragement Bitch Award Ch Goldshyne Majestic Maid Kaye Kilgour
Junior Handler Award Rebecca Fall  
Senior Handler Award Annette Alexander  
Novice Obedience Award Aurum Evening Star CD Cynthia McCormick-Jennings
Open Obedience Award Cyndanz Cinnamon Girl CDX F Tobias
Utility Obedience Award Palkorra Pavian Prophecy AD UD Ann & IanIBlainey
Tracking Award Pointgold Unpredictable TDX Debbie Cerda-Pavia
Field Award FT Ch Ferntip Golden Spike CD John & Vickie Lawton
Retrieving Award RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy RT Ch Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves

 

October 1995

Dog of the Year Ch Tahmero Gay Cavalier Tahmero Kennels
Bitch of the Year NZ Ch & Ch Agent Rose of Warlaven (Imp NZ) Beaucroft Kennels
Achievement Award Ch Tamesis Tobias Viv Davis & Kaye Kilgour
Puppy of the Year Fieldflight Fair Game Renata Wolf
Gretta Tombs Encouragement Award Donsue Gaea Donsue Kennels
Junior Handler Award Rebecca Fall  
Senior Handler Award Annette Alexander  
Novice Obedience Award Ribbonwood Cherry Pie CD Sharyn Stephens
Open Obedience Award Cineward Charisma CDX Clive & Pam Makepeace
Utility Obedience Award Tiptree Tant Tacher UD Clive & Pam Makepeace
Tracking Award Pointgold Unpredictable CD TD Debbie Cerda-Pavia
Field Award FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX Helen Pownall
Retrieving Award Kiamagold Sebastian CDX NRD Jim & Alison Hargreaves
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Kiamagold Sebastian CDX NRD Jim & Alison Hargreaves

October 1994

Challenge Winners Dogs Ch Tahmero Gay Cavalier Tahmero Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Buffalo LuvMe Lots Tahmero Kennels
Achievement Award Summerstock Tobias Rex Peter & Karen Roupas
Puppy of the Year

Tweedwater Brengwain

Summerstock Tobias Rex

Beaucroft Kennels

Peter & Karen Roupas

Gretta Tombs Encouragement Award Pointgold Unbelievable Jane Fall
Junior Handler Award Jessica Fall  
Senior Handler Award Ross Crowley  
Novice Obedience Award Desglynne Mariner Boy CD Jim & Alison Hargreaves
Open Obedience Award Ribbonwood The Sparkle CDX G Pallot
Utility Obedience Award Ribbonwood Proud Miss UD Fiona Bole Brown
Tracking Award Ch Tulzean Tollara TD Kerry Barfus
Field Award FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX Helen Pownall
Retrieving Award Marrintara Setab Queen Trevor & Lynn Stevens
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX Helen Pownall

May 1993

Challenge Winners Dogs Ch Queenlee The Diplomat CD Jenny Farquhar
Challenge Winners Bitches Ch Buffalo LuvMe Lots Tahmero Kennels
Achievement Award Ch Jindabo Limited Edition Jindabo Kennels
Puppy of the Year Ch Pointgold Unforgetable Jane Fall
Gretta Tombs Encouragement Award Diogenes Beat The Drum Jenindale Kennels
Junior Handler Award Ross Crowley  
Dual Purpose Award Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD Steve Burke
Novice Obedience Award Kiamagold Sebatstian CDX Jim & Alison Hargreaves
Open Obedience Award Ribbonwood The Vision CDX Marion Alexopolous
Field Award FT Ch Shirama Lady Rachelle NRD Helen Pownall
Retrieving Award Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD Steve & Kim Burke
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD Steve & Kim Burke

October 1991

Challenge Winners Dogs Ch Queenlee The Diplomat CD Jenny Farquhar
Challenge Winners Bitches Ch Buffalo LuvMe Lots Tahmero Kennels
Achievement Award Ch Queenlee The Diplomat CD Jenny Farquhar
Puppy of the Year Tahmero Gay Cavalier Tahmero Kennels
Gretta Tombs Encouragement Award Allanora Xmas Holly NRD CD Steve & Kim Burke
Junior Handler Award Jessica Fall  
Novice Obedience Award Ribbonwood The Vision CD Marion Alexopolous
Open Obedience Award Deanchel Nocturne CDX Gary Smith
Utility Obedience Award Ashamber Kyeema Star UD Ashamber Kennels
Field Award Portlaoghise Misty Dan NRD CD Peter Doley
Retrieving Award Dual Ch (F) Tiptree Timothy John & Vickie Lawton
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Dual Ch (F) Tiptree Timothy John & Vickie Lawton

October 1990

Challenge Winners Dogs Ch Tahmero Charming Kazar Tahmero Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Khalah of Makkovik (Imp NZ) Tahmero Kennels
Achievement Award Santamaria Liason Santamaria Kennels
Puppy of the Year Santamaria Liason Santamaria Kennels
Gretta Tombs Encouragement Award Tahmero Khalahs Cobra Tahmero Kennels
Senior Handlers Award Jessica FallBrooke Eastlake  
Junior Handler Award Angela Costin  
Obedience Award Ch Queenlee The Diplomat CD Jenny Farquhar
Field Award Portlaoghise Misty Dan CD NRD Peter Doley
Retrieving Award Allanora Xmas Holly CD NRD Steve & Kim Burke
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Portlaoghise Misty Dan CD NRD Peter Doley

 

October 1989

Challenge Winners Dogs Ch Ambervalley Sahara Sun Sue Kowalski
Challenge Winners Bitches Ch Justley PlayMisty ForMe Sue Kowalski
Achievement Award Tahmero Charming Kazar Tahmero Kennels
Puppy of the Year Santamaria Moonstruck Denybrok Kennels
Gretta Tombs Encouragement Award Allanora Josie Lyn Rosalie Oxenbould
Junior Handler Award Angela Costin  
Senior Handler Award Shelley Watson  
Obedience Award Gwynonwy Myfawny CDX Rosalie Oxenbould
Working Dog Award Shirama Lady Rachelle NRD Helen Pownall
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Shirama Lady Rachelle NRD Helen Pownall

October 1988

Challenge Winners Dogs Ch Ambervalley Sahara Sun Sue Kowalski
Challenge Winners Bitches Ch Goldog Alpine Trinity Carol Stafford
Achievement Award Ch Santamaria San Pedro Santamaria Kennels
Puppy of the Year Ranchosierra El Chicco Michelle Vinall
Gretta Tombs Encouragement Award Goldsirius Emerald Rose Goldsirius Kennels
Junior Handler Award Angela Costin  
Senior Handler Award Veronica Gray  
Obedience Award Perripark Lynx Ashamber Kennels
Working Dog Award Ferndarra Game Seeker John & Vickie Lawton
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Ferndarra Game Seeker John & Vickie Lawton

October 1987

Challenge Winners Dogs Ch Santamaria San Pedro Santamaria Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Tahmero Golden Panda Tahmero Kennels
Achievement Award Ch Santamaria San Pedro Santamaria Kennels
Puppy of the Year Tahmero Charming Cujo Tahmero Kennels
Gretta Tombs Encouragement Award

Nortonwood Rosetti (Imp UK)

Khalah of Makkovik (Imp NZ)

Santamaria KennelsTahmero Kennels
Junior Handler Award Angela Costin  
Senior Handler Award Melissa Aspinall  
Obedience Award Kiantu Proud Benson CDX Wendy Thomson
Working Dog Award Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton

 

October 1986

Challenge Winners Dogs Ch Ferngold Commodore Beaucroft Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Tahmero Golden Panda Tahmero Kennels
Achievement Award Ch Ferngold Commodore Beaucroft Kennels
Puppy of the Year Verduras Just Jasper Lorraine Harrowfield
Gretta Tombs Encouragement Award Glenstuart Lady Lacey Glenstuart Kennels
Junior Handler Award R Thornbury  
Senior Handler Award C Arnell  
Obedience Award Scannon Somerset UD John Gibbs
Working Dog Award Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton

October 1985

Challenge Winners Dogs Ch & NZ Ch Leecroft Logan Santamaria Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Talltree Tradition Len & Yvonne Broom
Achievement Award Ferndarra Sea Rover Jall Fall
Puppy of the Year Goldog Alpine Serenade Jindabo Kennels
Gretta Tombs Encouragement Award Valcind Golden Rhapsody Carol Stafford
Junior Handler Award Lara Stafford  
Senior Handler Award Christine Arnall  
Obedience Award Jedburgh Jubilee Belle CDX Glenys Hancock
Working Dog Award Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Tiptree Timothy CD John & Vickie Lawton

October 1984

Challenge Winners Dogs Ch Goldog Alpine Columbo Jindabo Kennels
Challenge Winners Bitches Ch Talltree Tradition Len & Yvonne Broom
Achievement Award    
Puppy of the Year Jindabo Gentle Tzar L Thornbury
Encouragement Award Jindabo Gentle Tzar L Thornbury
Junior Handler Award Christine Arnall  
Senior Handler Award Fiona Patterson  
Obedience Award Scannon Somerset CDX John Gibbs
Working Dog Award Guldbrae Hiland Echo CDX Jeanette Watson
RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy Guldbrae Hiland Echo CDX Jeanette Watson

1983

Challenge Winners Dogs Ch Wotabout Ginger Mick Keith Arnall
Challenge Winners Bitches Ch Talltree Tradition Len & Yvonne Broom
Achievement Award Ch Taltree Tradition Len & Yvonne Broom
Puppy of the Year Goldog Alpine Maestro Jindabo Kennels
Encouragement Award Kycastle Hanna Sue Kowalski
Junior Handler Award Melissa Aspinall  
Senior Handler Award Shawn Tipping  
Obedience Award Guldbrae Hiland Echo Jeannette Watson

1982

Challenge Winners Ch Talltree Tradition Len & Yvonne Broom
Achievement Award Ch Talltree Tradition Len & Yvonne Broom
Puppy of the Year Tahmero Gold Sensation Goldsirius Kennels
Encouragement Award Santamaria San Pedro Santamaria Kennels
Junior Handler Award Melissa Aspinall  
Senior Handler Award Jayne Robertson  
Obedience Award Wotabout Merry Max CDX Alf Laver

1981

Challenge Winners Ch Cambronze Orpheus Tahmero Kennels
Achievement Award Ch Tahmero Golden Charmer Tahmero Kennels
Puppy of the Year Glenostle Candice Gold Lorraine Harrowfield
Encouragement Award Tahmero Golden Duke Tahmero Kennels
Junior Handler Award Denver Crawley  
Senior Handler Award Joanne Crawley  
Obedience Award Castiewood Flashback CD Christine Chapman

1980

The Encouragement Trophy Tahmero Golden Duke Tahmero Kennels
The Achievement Trophy Ch Cambronze Orpheus Tahmero Kennels
The Challenge Winners Trophy Ch Lindys Custodian (Imp UK) Eric Sutton
Junior Handler Award Denver Crawley  
Senior Handler Award Joanne Crawley  

1979

The Encouragement Trophy Sharelle Shalitan E Smith
The Achievement Trophy Ch Lantana Lavine Lantana Kennels
The Challenge Winners Trophy Ch Gaewynd Golden Cindy Val Siede

1978

 

 

The Encouragement Trophy

Lantana Country Boy

Lantana Kennels

The Achievement Trophy

Ch Lindys Custodian (Imp UK)

Eric Sutton

The Challenge Winners Trophy

Ch Lindys Custodian (Imp UK)

Eric Sutton

1977

The Encouragement Trophy Kyrama Kymba Kyrama Kennels
The Achievement Trophy Sunlodge Hero Cheryl Kewish
The Challenge Winners Trophy Ch Castiewood Woburn Gold Glenstuart Kennels

1976

The Encouragement Trophy

Strelyna Spring Rebel

Rose & Reg Odell

The Achievement Trophy

Ch Rossdale Golden Prince

Margaret & Bert Reeves

1975

The Encouragement Trophy

Chadsun Gay Chasseur

Chadsun Kennels

The Achievement Trophy

Ch Pebbleridge Dusty Gold

Taumac Kennels

1974

The Encouragement Trophy

Sweetwater Spirit

David & Heather Hands

The Achievement Trophy

Pebbleridge Gay Archer

H Sayer

1973

The Encouragement Trophy

Taumac Golden Sundance

Rev A Dunlop

The Achievement Trophy

Ch Taumac Golden Keela

Taumac Kennels

1972

The Encouragement Trophy Sandvalley Rufantuf Marilynn Johnson
The Achievement Trophy Ch Taumac Golden Keela Taumac Kennels

1971

The Encouragement Trophy Pebbleridge Kelly Gold Pebbleridge Kennels
The Achievement Trophy Ch Taumac Golden Keela Taumac Kennels

1970

The Encouragement Trophy Ch Pebbleridge Dusty Gold Taumac Kennels

1969

The Encouragement Trophy Anbria Sands (Imp UK) Bill & Gladys Mitchell

1968

The Encouragement Trophy Lantana Honeyflower Chadsun Kennels