2002 GRCV CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS AND PHOTOS

Saturday 26th October 2002

Judge: Mrs Agneta Cardell (Sweden)

 

Baby Puppy Dog

1st Leanr Touched By Frost - L & R Williams
(Ch Goldtreve Camrose Kyva x Leanr Keeper Othe Gypsy)
2nd Goldew Elusive Dreams - J Mc Donald
(Ch Standfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK) x Goldew Celebration)
3rd Giltedge Ticket To Ride - S & K Handley
(Ch Giltedge Hemmingway x Giltedge Tara

Minor Puppy Dog

1st Naragold Merlin - E Clark
(Cherinderry Firecracker of Glenanis (Imp UK) x Goldfleece Magic Happens
2nd Strathraer Blue Rivers - H McAliece
(Kerrien Knight Strathraer (Imp UK) x Strathraer Arctic Legend (IID)
3rd Impressa The Real Macoy - Mr R Thompson
(Ch Strathraer Nordic Star (IID) x Ch Impressa Dream Wheeler)\

Puppy Dog

1st Goldfleece Winchester - Boolaroo Kennels
(Aust & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Ch Gunarryn Alice Dupont)
2nd Ambermist Grand Design - Parkridge Kennels
(Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (UK) - Ch Ambermist I'm Iresistable)
3rd Taumac Court Jester (AI) - Taumac Kennels
(Glennessa Playboy x Ch Taumac Gold For Riley)

Junior Dog

1st Giltedge After The Storm - S & K Handley
(Ch Giltedge Hemmingway x Ch Giltedge Forida Storm)
2nd Giltedge The Gambler - Beaucroft Kennels
(Ch Giltedge Hemmingway x Giltedge Florida Storm)
3rd Goldstreem Gunna Be A Star - N Kelton
(Sh Ch Stanroph Shogun x Goldshyne Pleasures)
4th Acacian Super Natural - C Hobbelen
(Aust & Eng Ch Stanroph Shogun (UK) x Beaucroft Madonna)
5th Dobro Samurai Guy - E Molnar & A Smith
(Aust/End Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Ch Jonesh Emily Bronte (AI)

Intermediate Dog

1st Camuka Monarch Oftheglen - M & P Hodges
(Ch Strathraer Hyland Brae x Oaklodge Juliana)
2nd Tamesis Kaleidoscope - V Davis
(Ch Tamesis Tobias x Ch Tamesis Honey Kiss An Angel)
3rd Leighvalley Famenfortune - S & D Krajnc
(Ch Stanroph School Boy (Imp UK) x Leighvalley Composure)
4th Goldew Dream Weaver - C Cooke
(Ch Stanfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK) x Goldew Celebration)
5th Fantango Purply Reign - J Dulke
(Ch Phileni Phoenix Rising x Ch Avonbreeze Prudent (AI)

Aust Bred Dog

1st Beaucroft What About Me - Jindabo Kennels
(Styal Scottish Standard (Imp UK) x Ch Tweedwater Brengwain)
2nd Ch Fernfall Sea Legend - J Fall
(Ch Fernfall Sun Down x Ch Pointgold Unforgetable)
3rd Ch Buidhe Love On Cloud Nyn - Tahmero Kennels
(Gr Ch Tahmero Gay Cavalier x Tahmero Lottys Eliza)
4th Ch Yellowfetch Olympic Gold - S & R Niddrie
(Tasvane Indiana [TO1] (Imp UK) x Ch Yellowfetch Liberty Lass)
5th Ch Fantango Chassing Dreams - J McDonald
(Tasvane Indiana (Imp UK) x Ch Fantango Field Of Dreams)

Open Dog

1st Ch Lawnwoods Rustic Rian CDX (Imp UK) - Buffalo Kennels
(Rossbourne Just Jamie x Lawnwoods Remember Me)
2nd Ch Maetyme Aramis - D & M McKittrick
(Tasvane Indiana [TO1] (Imp UK) x Goldjess Layd Ofclass)
3rd Ch Beaucroft The Brigadier - Beaucroft Kennels
(NZ Ch Heathermist Double Agent x Ch Tweedwater Brengwain)
4th Ch Strathraer Nordic Star (IID) - H McAliece
(Fnl/Swd Ch FNL F T & T Ch Trewater Macoy (Imp UK-Fnl) x Haamorin Mesimarja (Imp Fnl)

Veteran Dog

1st Ch Tahmero Lottys Sundancer - Buffalo Kennels
(Eng Sh Ch & Ch Tasvane Charles Henry (UK) x Gr Ch Buffalo Luvmelots)
2nd Gr Ch Goldog Alpine Highland - L Harrowfield
(Ch Perrecca Dorchester x Ch Goldog Apline Serra)
3rd Ch Summerstock Tobias Rex - P & K Roupas
(Ch Ribbonwood Classic Ruler x Goldog Alpine Tamsin)

Baby Puppy Bitch

1st Fantango Annabella - E Pearman
(Ch Phileni Pheonix Rising x Ch Avonbreeze Prudent)
2nd Giltedge Lady Madonna - S & K Handley
(Ch Giltedge Hemmingway x Giltedge Tara)
3rd Goldshyne By Request - Goldshyne Kennels
(Ch Annador Just It and Abit x Goldshyne Heavenly)

Minor Puppy Bitch

1st Goldtreve Say No More - F & B & J Hession
(Ch Goldtreve Camrose Kyva x Gr Ch Santamaria Tapestry)
2nd Strathraer Blue Diamond - P & K Roupas
(Kerrien Knight Strathraer (Imp UK) x Strathraer Arctic Legend (IID)
3rd Beaucroft Starry Night - Beaucroft Kennels & J & D Wadsley
(Ch Strathraer Nordic Star (IID) x Beaucroft Raphaela)
4th Fernfall Picture Perfect - Ch Starthraer Hyland Brae x Annador Just Remember

Puppy Bitch

1st Camuka Sophys Rose - M & J Hodges
(Ch Strathraer Nordic Star (IID) x Camuka Sovereign Edition)
2nd Ambermist Grace Inmotion - D Turner
(Aust & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Ch Ambermist I'm Iresistable)
3rd Taumac Golden Crystal - Beaucroft Kennels
(Glennessa Playboy (Imp UK) x Ch Taumac Golden Cullen)
4th Parkridge Simply Red - Parkridge Kennels
(Aust & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Ribbonwood Dream A Dream

Junior Bitch

1st Dobro Eternal Flame (AI) - E Molnar
(Eng Ch Ritzilyn Cockney Robin (UK) x Ch Goldfleece Fly So High)
2nd Fantango Fields Of Gold - K Handley & D Kingston
(Avonbreeze Heedless x Ch Fantango In Poppyfields)
3rd Annador Show Case - D & A Alexander
(Aust & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Ch Fernfall Gleneyre)
4th Goldog Alpine Sheerbliss - P Collman
(Eng & Aust Ch Stanroph Shogun (UK) x Goldog Alpine Dancer
5th Willowcroft Liberty Bell - S & D Krajnc
(Leighvalley Epic Tail x Ch Aurum High Fidelity)

Intermediate Bitch

1st Ch Goldtreve Camrose Tango - J Dulke & F & B Hession
(Ch Standfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK) x Gr Ch Goldtreve Camrose Tess (AI))
2nd Beaucroft Raphaela - Beaucroft Kennels
(Ch Beaucroft The Cadet x Ch Tweedwater Brengwain)
3rd Fernfall China Rose - J Fall
(Ch Annador Just It And Abit x Ch Fernfall Watermark)
4th Camuka Absolutely Fabulus - M & P Hodges
(Ch Strathraer Hyland Brae x Oaklodge Juliana)
5th Tahmero Bridys Legacy - Kezziah Kennels
(Ch Tahmero Lottys Sundancer x Ch Buffalo Blush N Bride)

Aust Bred Bitch

1st Tulzean Norwegian Wood - C Stafford
(Ch Sandusky Klammer CDX (Imp Swed) x Strathraer Arctic Skye (IID))
2nd Ch Tahmero Caddys Tokengift - Thamero Kennels
(Ch Lawnwoods Rustic Rian CD (Imp UK) x Ch Tahmero Shadows Cascade)
3rd Ch Taumac Gold For Susie - Taumac Kennels
(Ch Taumac Golden Aussie x Taumac Golden Demi)
4th Impressa Part Time Angel - Mr R Thompson
(Tasvane Indiana (Imp UK) x Impressa Highly Illogical)
5th Dobro Free As A Bird (AI) - E Molnar
(Eng Ch Ritzilyn Cockney Robin (UK) x Ch Goldfleece Fly So High)

Open Bitch

1st Giltedge Charlotte - J McDonald & K Handley
(Stanroph School Boy (imp UK) x Fantango In Poppy Fields)
2nd Ch Fantango In Poppyfields - J Dulke & K Handley
(Tasvane Indiana (Imp UK) x Ch Fantango Field Of Dreams)
3rd Ch Donsue Attitude Plus - Goldsirius Kennels
(Donsue Oswald Bear x Donsue Maid For Deanchel)
4th Ch Tahmero Lottys Apriluv - Tahmero Kennels
(Gr Ch Tahmero Gay Cavalier x Gr Ch Buffalo Luvme Lots)
5th Ch Taumac Gold For Riley - Taumca Kennels

(Ch Taumac Golden Max x Taumac From Golden Past)

Veteran Bitch

1st Ch Fernfall Gleneyre - D & A Alexander
(Ch Ribbonwood Ark Royal x Ch Pointgold Unforgetable)
2nd Aranykuta Gentle Giant - P Venn
(Ch Ribbonwood Classic Ruler x Aranykytuya Lazy Lisa)

BIS - J McDonald's & K Handley's Giltedge Charlotte (Open)
RUBIS - Buffalo Kennel's Ch Lawnwoods Rustic Rian CDX (imp UK) (Open)
Reserve CC Dog - M & J Hodges' Camuka Monarch Ofthe Glen (Intermediate)
Reserve CC Bitch - J Dulke's & K Handley's Ch Fantango In Poppyfields (Open)

Best Baby Puppy - E Pearman's Fantango Annabella (Bitch)
Opp Baby Puppy - L & R William's Leanr Touched By Frost

Best Minor Puppy - E Clark's Naragold Merlin (Dog)
Opp Minor Puppy - F, B & J Hession's Goldtreve Say No More

Best Puppy - Boolaroo Kennel's Goldfleece Winchester (Dog)
Opp Puppy - M & J Hodges' Camuka Sophys Rose

Best Junior - S & K Handley's Giltedge After The Storm (Dog)
Opp Junior - E Molnar's Dobro Eternal Flame (AI)

Best Intermediate - M & J Hodges' Camuka Monarch Oftheglen (Dog)
Opp Intermediate - S Dulke's & F & B Hession's Ch Goldtreve Camrose Tango

Best Aust Bred - C Stafford's Tulzean Norwegian Wood (Bitch)
Opp aust Bred - Jindabo Kennel's Beaucroft What About Me

Best Open - J McDonald's & K Handley's Giltedge Charlotte (Bitch)
Opp Open - Buffalo Kennel's Ch Lawnswood Rustic Rian CDX (Imp UK)

Best Veteran - Buffalo Kennel's Ch Tahmero Lottys Sundancer (Dog)
Opp Veteran - D & A Alexander's Ch Fernfall Gleneyre

Best in Show and Reserve In Show
Challenge Dog RBIS & Reserve Challenge Dog Challenge Bitch & Reserve Bitch Challenge
Baby Puppy Dog Class Baby Bitch Dog Class
Minor Dog Class Minor Bitch Class
Puppy Dog Class Puppy Bitch Class
Junior Dog Class Junior Bitch Class
Intermediate Dog Class Intermediate Bitch Class
Aust Bred Dog Class Aust Bred Bitch Class
Open Dog Class Open Bitch Class
Veteran Dog Class Veteran Bitch Class
Trophy Table