Golden Retriever Club of Victoria Inc

Restricted to Group 3 Obedience Trial

KCC Park, Saturday 13 October 2007

Although it was October, we had a refreshingly cool day for our Restricted to Group 3 Obedience trial.  Unfortunately just because the conditions were good it did not necessarily mean the pass rate was high.  Our Judges and Stewards did their best but not every one went home with that magic piece of cardboard!

Congratulations to all the winners and to everyone else - look forward to a better result next time!

Thanks to the band of willing helpers who set up, packed up and did everything in between – we couldn’t have done it without you!  Thank you to Eagle Pack who sponsored our trial and provided Eagle Pack food for all the class winners.  Thank you to our club secretary and club president who also helped out on the day.  And thank you to the competitors – there would be no trial without you! There was an excellent entry of 48 exhibits with only 4 scratchings on the day.

The Highest Score in Trial was awarded to Wattlebrae Kennel’s Golden Retriever Goorambat The Manor CDX AD JD SD GD who was also awarded the Aspley Golden Lady AOC Trophy for the Highest Scoring Golden Retriever.

Community Companion Dog           

Judge:  Mr Mark Klecka STEWARD:  Mrs Pia Butcher

1

DELLKARN DAISY ROSE JD AD SD

H Eaves

Welsh Springer Spaniel

91pts

2

AGASVARI COVER GIRL

A Hercules

Labrador Retriever

86pts
3

TRETHOWAN MADELEINE ROSE JD AD ET SD SPD

M Semple Labrador Retriever NQ

NOVICE

Judge:  Mr Ray Hanson STEWARD:  Mrs Mavis Hanson

1

REVEIRTER CUP SAINTLY CCD

D & V Furnell

Labrador Retriever

184pts

2

DINDIGOLD LARRIKAN LADY NRD

M Carty

Golden Retriever

NQ

3

MAKETAWA CEASE FIRE

A J Thorn           

English Springer Spaniel

NQ

OPEN

Judge:  Mrs Noeline McIlroy STEWARD:  Mr Ross Carlson

1

GOORAMBAT THE MANOR CDX AD JD SD GD

Wattlebrae  Knls

Golden Retriever

191pts

2

TYJARI MILTON CD

A & B Held

Golden Retriever

NQ

3

HUNGARGUNN MONDIAL CD

A Morgan

Hungarian Vizsla

NQ

UTILITY

Judge:  Mr Gordon Parsons STEWARD:  Mr David Cunningham

1

DUAL CH (T) SILVASHEEN CRYSTL VISION UD

G Smith

Weimaraner

175pts

2

T CH KRIKKA ROCKEY ROAD CDX AD JD

L Hunt

German Shorthaired Pointer

NQ

3

RATEK PRINCESS OF POWER CDX TD         

J Simmons

Large Munsterlander

NQ

UTILITY DOG EXCELLENT

Judge:  Mr Ray Hanson STEWARD:  Mrs Mavis Hanson

1

OC QUILS JEZZA         

C De Lorenzo

German Shorthaired Pointer

183pts
2 OC T CH KADNOOK KCEE JDX ET ADX Ashamber Knls Labrador Retriever NQ
3 WOOUNDELLA LEN UD ET NRD D & V Furnell Labrador Retriever NQ

Photographer: Kerryn Cunningham

Community Companion Dog Winner

Dellkarn Daisy Rose JD AD SD

Novice Winner

Revierter Cup Saintly CCD

Open Winner& Best in Trial & Aspley Golden Lady AOC Trophy

Goorambat The ManorCDX AD JD SD GD

Utility Winner

Dual Ch (T) Silvasheen Crystl Vision UD

Utility Dog Excellent Winner

OC Quills Jezza