Golden Retriever Club of Victoria Inc

Restricted to Group 3 Obedience Trial

KCC Park, Saturday 10 October 2009

GUNDOG OBEDIENCE BONANZA

This year the Golden Retriever Club of Victoria partnered with the Gordon Setter Club of Victoria and held back to back restricted to Group 3 obedience trials on Saturday 10 October 2009. The Golden Retriever Club held the morning trial and the Gordon Setter Club held the afternoon trial.

It was a perfect day for trialling, not too hot, not wet at all and some sunshine to boot!  The joint event was very successful with both clubs working together to run both trials.  And two trial secretaries to share the workload!  Helpers from both clubs made the day a success.  Thank you to the many helpers and to Linda Beer from the Gordon setter club who printed the beautiful qualifying cards for all the successful competitors.

Congratulations to all the successful qualifiers and to Greg Barker and his Golden Retriever T Ch Goorambat Calamity Jane CD who was awarded the Clive Gibson Trophy for Highest Score in Trial and the Aspley Golden Lady AOC trophy for the highest scoring Golden Retriever in Trial. 

Thank you to Purina and Robbos who provided product on the day for the placegetters.

DOG EXCELLENT

COMMUNITY COMPANION DOG     

Judge:  Mr Eric Booth

1

GOLDSIRIUS DRUMMER SON M J Speelmeyer Golden Retriever

78 pts

2

T CH TRETHOWAN MADELINE ROSE JDX ADX ET SPD SD GD M Semple Labrador Retriever

NQ
3

AUSSIELAB MELODY MAKER

N Jordon Labrador Retriever NQ

NOVICE

Judge: Mr Ross Carlson

1

ALANGLEN KEEP THE FAITH S Kerwin

Labrador Retriever

NQ

2

ALANGLEN JINDABYNE ROSE CCD TDX M Semple

Labrador Retriever

NQ

3

AGASVARI COVER GIRL CCD

A Hercules

Hungarian Viszla

NQ

OPEN

Judge:  Mrs Margaret Deakes

1 T CH GOORAMBAT CALAMITY JANE CD G Barker Golden Retriever 190 pts

2

AMITYROHAN KELYDOON BONNIE CD B Heinley Gordon Setter NQ

3

TOPNOTCH KAOS CD

F Willliams German Shorthaired Pointer NQ

UTILITY

Judge: Mrs Dawn Howard

1

FERNFALL GALLANT TROOPER CDX RRD ET D Kelly Golden Retriever 178 pts

2

ASHIYA JASPAR UD ADX JDX P Jordan & J Bechaz Golden Retriever NQ

3

EURAIDD SPRING FEVER CDX

Ashamber Kennels Golden Retriever NQ
UTILITY DOG EXCELLENT Judge: Mrs Dawn Howard
1 OC QUILS JEZZA C De Lorenzo German Shorthaired Pointer NQ
2

WOOUNDELLA LEN UD JD NRD ET

D & V Furnell Labrador Retriever NQ
HIGHEST SCORING DOG IN TRIAL  
  T CH GOORAMBAT CALAMITY JANE CD G Barker Golden Retriever  
ASPLEY GOLDEN LADY AOC TROPHY      

 

T CH GOORAMBAT CALAMITY JANE CD

G Barker Golden Retriever  

 

Highest Scoring Dog in Trial

Aspley Golden Lady AOC Trophy

First Place Open

T Ch Goorambat Calamity Jane CD

First Place Community Companion Dog

Goldsirius Drummer Son

First Place Novice

Alanglen Keep The Faith

First Place Utility

Fernfall Gallant Trooper CDX RRD ET

First Place Utility Dog Excellent

OC Quils Jezza