2011 GRCV CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS & PHOTOS

44th Annual Championship Show
Saturday 8th October 2011
KCC Park, Westernport Hwy Skye VIC

Judge:  Mrs Kirsi Nieminen (Finland)
No of Entries: 126

 

Baby Puppy Dog (7 entries)
1st  Ashiya Kennels ASHIYA ANY DREAM WILL DO ***
(Gr Ch & NZ Ch Winterlea Son of a Kiwi (Imp NZ) x Ch Ashiya Dream Come True)

2nd  J E Schwebel PHILENI VINICIATORE
(Aneiraby Sirius Charm x Phileni Cast A Spell)

3rd  M & J Hodges PIARKI TIME FOR A COOL CHANGE
(Willowlawn Cool Yule (Imp UK) x Piarki Just Pretty)

4th  D & A Alexander ANNADOR MR DAY DREAM
(Ch Fernfall Let Me Entertain You x Ch Acacian Countessa)

Minor Puppy Dog (5 entries)
1st Denise Bristow EMPEROSGOLD BACKSTAGE GOSSIP
(Ch Fantango Backstage Pass x Ch Emperosgold Idol Gossip)

2nd  J Schwebel KAPARLA LOOK AT ME NOW (AI)
(Xanthos Espionage (UK) JW SGWC x Xanthos Are You Talking to Me (Imp UK))

3rd  K Handley & C Cooke GOLDEW SOUTHERN SON
(Ch Larbellah Take the Lead x Goldew Jubilation)

Puppy Dog (3 entries)
1st  Elizabeth Mitchell KIRIEL IL DIVO ***
(Ch Larbellah Take the Lead  x Ch Fernfall Beyond Heaven)

2nd DM & BA Joseph BARADAV NEON LIGHT (AI)
(Chaleur High N Mighty x Baradav Framed In Gold)

3rd Taumac Kennels TAUMAC GOLDEN JURRAH
(Ch Taumac Gold For Klim x Ch Briden The Comedienne)

Junior Dog (5 entries) 
1st  Kim Handley GILTEDGE FOLLOW THE LEADER
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

2nd A & S Coates KILLARA FIRST RENDITION
(Gr Ch Perrecca Unprecedented x T Ch Fernamber Lantaana)

3rd R Thompson CHALEUR DOUBLE OR NOTHING
(Gr Ch Chaleur Valentino x Ch Dewmist Silverling (Imp SWD))

Intermediate Dog (10 entries)
1st M & J Hodges CAMUKA LEADER OF DREAMS
(Ch Larbellah Take The Lead x Camuka Tango In Paris)

2nd L J Binns BLAZEDNGOLD IMPORTED JEANS
(Ch Sequins Sashi (Imp Neth) x Ch Blazedngold Innocent Eyes)

3rd P Middleton and J Salvestrin CH FANTANGO WILD OATS
(Ch Fantango Backstage Pass x Ch Fantango Just the Ticket)

4th Jane Fall CH FERNFALL LET ME ENTERTAIN YOU
(Chaleur High N Mighty x Ch Kaparla Classic Catch)

5th Rebecca Camp CH CLARELYN GOLDEN MISCHIEF
(Ch Waikipark Gold Crusader x Ch Waikipark Mischief Maker)

Australian Bred Dog (10 entries 1 absent)   
1st K Handley & D Petterwood CH LARBELLAH TEAM LEADER ***
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

2nd Beaucroft Kennels CH LARBELLAH TAKE THE LEAD
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

3rd R Thompson CHALEUR CRAFTSMAN (AI)
(NOR DUCH PLCH LVCH Dewmist Silk Venture (Swd) x Ch Chaleur Valentine)

4th J M Bliss CH OCEANVIEWS GOT TO LOVE ME
(Kellyvix Gold Pirate x Ch Swifttreve Celebration)

5th Lorraine Harrowfield GR CH TRIGOLDEN LUV TO TANGO
(Gr Ch Tulzean Autumn Tango x Ch Goldog Alpine Hylandmist)

Open Dog (14 entries 1 absent)
1st Beaucroft Kennels CH ACACIAN SPECIAL EVENT
(Avonbreeze McLeod x Beaucroft Madonna)

2nd Goldsirius Kennels CH GOLDSIRIUS DRUMMER BOY
(Ch Golden Rose-Bays Drummer Boy (Imp Blg) x Ch Fantango Shall We Dance)

3rd M & J Hodges CH CAMUKA VILLAGE GOSSIP
(Chaleur High N Mighty x Camuka Isabella)

4th V Johnson LOGANBAY STANDIN OVATION
(Ch Acacian Super Natural x Nireno Blazing Desire)

5th MJ & PA O’Sheehy CH PHILENI THE GAMBLER
(Kaparla Loch Swede x Phileni Marie Claire)

Veteran Dog (5 entries 1 absent)
1st Jane Fall GR CH TULZEAN AUTUMN TANGO
(Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (UK) x Strathraer Artic Skye (IID))

2nd S & K Handley CH GILTEDGE BLACKWATCH
(Ch Standfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK) x Yellowfetch Pixie Dust)

3rd D & A Alexander CH ANNADOR TEMPTATION
(Tulzean TroubleShooter x Annador Simplyiresistible)

Challenge Dog
CH LARBELLAH TEAM LEADER K Handley & D Petterwood
Reserve Challenge Dog
CAMUKA LEADER OF DREAMS M & J Hodges

 

*** DENOTES CLASS IN SHOW

 

Baby Puppy Bitch (5 entries) 
1st A & D Crowley CROWLEE FASHION PARADE
(Ch Grandridge Highwayman x Ch Crowlee Little Town Flirt)

2nd Ashiya Knls ASHIYA SO NICE TO BE WITH YOU
(Gr Ch & NZ Ch Winterlea Son of A  Kiwi (Imp NZ) x Ch Ashiya Dream Come True)

3rd D & A Alexander ANNADOR LITTLE MISS SPLENDID
(Ch Fernfall Let Me Entertain You x Ch Acacian Countessa)

Minor Puppy Bitch (7 entries 2 absent)
1st Goldshyne Knls KAPARLA GOSH IM POSH ***
(Xanthos Mondriaan (UK) JW SGWC x Kaparla Raise The Bar)

2nd Carol Stafford GOLDEW MAMA MIA
(Ch Larbellah Take The Lead x Goldew Jubilation)

3rd Kirsten Adams FERNFALL CAN U KEEP A SECRET
(Camuka Village Gossip x Fernfall Little Ray O Sunshine)

Puppy Bitch (5 entries 1 absent)
1st  A & D Crowley CROWLEE FANCIPANTS
(Ch Iamgoldn Fair Dinkum x Crowlee My Angel)

2nd Taumac Knls VOSPIEL GOLDEN ELLIE
(Ch Taumac  Golden Dexter x Ch Taumac Golden Sassy)

3rd W & I Johnson BICKLEWOOD WINE N ROSES
(Gr Ch Trigolden Luv To Tango x Ch Fernfall Annabella)
  
Junior Bitch (15 entries 1 absent)
1st J Grierson NARAGOLD GEORGIE GIRL ***
(Ch Larbellah Take The Lead x Ch Naragold Angelica)

2nd Ashiya Knls ASHIYA CLOSE TO YOU
(Ch Ashiya Quest To Dream x Ashiya Dancing Queen)

3rd Parkridge Knls PARKRIDGE LEGALLY BLONDE
(Ch Sequins Sashi (Imp Neth) x Ch Kaparla Legal Eagle)

4th P Middleton and J Salvestrin FANTANGO DRESS CIRCLE
(Ch Giltedge Blackwatch x Fantango Academy Award)

5th Elizabeth Mitchell BEAUCROFT FATH IN YOU AND ME (AI)
(Eng Sh Ch Erinderry Just the Ticket From Bluewaters JW (UK) x Ch Beaucroft Fait Accompli)

Intermediate Bitch (11 entries 3 absent)
1st N & A Kelton CH MAJIK TRULY JULIE (IMP FIN) ***
(Majik Finders Keepers x Majik Vissi Darte)

2nd D & P Bristow EMPEROSGOLD STEP ASIDE GIRLS
(Ch Larbellah Take The Lead x Charterhall Blithe Spirit At Inniscroft (Imp NZ))

3rd Elizabeth Mitchell KIRIEL HEAVENS ANGEL
(Ch Larbellah Take The Lead x Ch Fernfall Beyond Heaven)

4th Goldshyne Knls PARKRIDGE LEGAL PROSPECT
(Ch Dream Max Grandmothers Prospect (Imp Swd) x Ch Kaparla Legal Eagle)

Australian Bred Bitch (9 entries)
1st R Thompson CH CHALEUR CATWALK (AI)
(NOR DU CH PL CH LV CH Dewmist Silk Venture (Swd) x Ch Chaleur Valentine)

2nd Goldsirius Knls GOLDSIRIUS VOODOO DOLL
(Ch Golden Rose-Bays Drummer Boy (Imp Blg) x Ch Fantango Shall We Dance)

3rd P & D Bristow CH EMPEROSGOLD IDOL GOSSIP
(Ch Giltedge Blackwatch x Ch Emperosgold Aussie Idol)

4th P Stevenson & Beaucroft Knls CH BEAUCROFT FAIT ACCOMPLI
(Ch Acacian Special Event x Ch Fantango What A Girl Wants)

Open Bitch (8 entries 1 absent)
1st P Middleton and J Salvestrin FANTANGO PLAYING THE FIELD ***
(Ch Fantango Backstage Pass x Ch Fantango Just TheTicket)

2nd S Stephens & K Lynch CH YELLOWFETCH SHININ LIGHT
(Dykinta Light My Fire x Yellowfetch Ding Dong)

3rd Parkridge Knls CH KAPARLA LEGAL EAGLE
(Ch Kaparla Stand N Deliver x Buffalo Stenbury’s Frolic)

Veteran Bitch (5 entries)
 1st D Petterwood CH GILTEDGE ANGEL DUST ***
(Ch Standfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK) x Yellowfetch Pixie Dust)

2nd R Thompson GR CH CHALEUR UNFORGETABLE
(Gr Ch Chaleur Acclaim To Fame x Ch Kaparla Loch Isle)

3rd Goldsirius Knls CH FANTANGO SHALL WE DANCE
(Ch Fantango Purple Reign x Ch Goldtreve Camrose Tango)

Challenge Bitch
NARAGOLD GEORGIE GIRL Jan Grierson

Reserve Challenge Bitch
CH MAJIK TRULY JULIE (IMP FIN) N Kelton

 

Special Veteran Bitch (2 entries)
1st D & K Houlden DUAL CH (T) FERNAMBER NYMPH TSDX CDX
(Megajames Dylan Boy x T Ch Fernamber Silhouette CDX)

2nd C & I Ainsworth PELLIKEN LOVE ME DO
(Ch Kerrilise Gold Gangster x Lacbord Golden Applause)

 

BEST IN SHOW NARAGOLD GEORGIE GIRL Jan Grierson (Junior)

RUNNER UP IN SHOW CH LARBELLAH TEAM LEADER K Handley & D Petterwood (Aust Bred)

 

Challenge Dog CH LARBELLAH TEAM LEADER K Handley & D Petterwood (Aust Bred)

Reserve Challenge Dog CAMUKA LEADER OF DREAMS M & J Hodges (Intermediate)

 

Challenge Bitch NARAGOLD GEORGIE GIRL Jan Grierson (Junior)

Reserve Challenge Bitch CH MAJIK TRULY JULIE (IMP FIN) N Kelton (Intermediate)

Best Baby Puppy - ASHIYA ANY DREAM WILL DO Ashiya Kennels (Dog)
Opp Baby Puppy - CROWLEE FASHION PARADE A & D Crowley

Best Minor Puppy - KAPARLA GOSH IM POSH Goldshyne Kennels (Bitch)
Opp Minor Puppy - EMPEROSGOLD BACKSTAGE GOSSIP Denise Bristow

Best Puppy - KIRIEL IL DIVO Elizabeth Mitchell (Dog)
Opp Puppy - CROWLEE FANCIPANTS A & D Crowley

Best Junior - NARAGOLD GEORGIE GIRL Jan Grierson (Bitch)
Opp Junior - GILTEDGE FOLLOW THE LEADER K Handley

Best Intermediate - CH MAJIK TRULY JULIE A & N Kelton (Bitch)
Opp Intermediate - CAMUKA LEADER OF DREAMS M & J Hodges

Best Aust Bred - CH LARBELLAH TEAM LEADER K Handley & D Petterwood (Dog)
Opp Aust Bred - CH CHALEUR CATWALK R Thompson

Best Open - FANTANGO PLAYING THE FIELD P Middleton & J Salvestrin (Bitch)
Opp Open - CH ACACIAN SPECIAL EVENT Beaucroft Kennels

Best Veteran - CH GILTEDGE ANGEL DUST D Petterwood (Bitch)
Opp Veteran - GR CH TULZEAN AUTUMN TANGO Jane Fall

Special Veteran - DUAL CH (T) FERNAMBER NYMPH TSDX CDX D & K Houlden (Bitch)

Junior Handlers Classes

Junior Handlers (10 to 13 years)
Paris Bristow

Junior Handlers (13 to 18 years)
Jasmyne Bristow

 

PHOTOS BY REBECCA NEWTON PHOTOGRAPHY

BEST IN SHOW

NARAGOLD GEORGIE GIRL

(Ch Larbellah Take The Lead x Ch Naragold Angelica)

Jan Grierson

RUNNER UP EXHIBIT IN SHOW

CH LARBELLAH TEAM LEADER
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

K Handley & D Petterwood

BABY PUPPY DOG & BEST BABY PUPPY
ASHIYA ANY DREAM WILL DO
(Gr Ch & NZ Ch Winterlea Son of a Kiwi (Imp NZ) x

Ch Ashiya Dream Come True)

Ashiya Kennels

BABABY PUPPY BITCH & BEST OPPOSITE

CROWLEE FASHION PARADE
(Ch Grandridge Highwayman x Ch Crowlee Little Town Flirt)

Andy & Denise Crowley

MINOR PUPPY BITCH & BEST MINOR PUPPY

KAPARLA GOSH IM POSH
(Xanthos Mondriaan (UK) JW SGWC x Kaparla Raise The Bar)

Goldshyne Knls

MINOR PUPPY DOG & BEST OPPOSITE

EMPEROSGOLD BACKSTAGE GOSSIP
(Ch Fantango Backstage Pass x Ch Emperosgold Idol Gossip)

Denise Bristow

PUPPY DOG & BEST PUPPY

KIRIEL IL DIVO
(Ch Larbellah Take the Lead  x Ch Fernfall Beyond Heaven)

Elizabeth Mitchell

PUPPY BITCH & BEST OPPOSITE

CROWLEE FANCIPANTS
(Ch Iamgoldn Fair Dinkum x Crowlee My Angel)

Andy & Denise Crowley

JUNIOR BITCH & BEST JUNIOR & BIS & BCC

NARAGOLD GEORGIE GIRL
(Ch Larbellah Take The Lead x Ch Naragold Angelica)

Jan Grierson

JUNIOR DOG & BEST OPPOSITE

GILTEDGE FOLLOW THE LEADER
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

Kim Handley

INTERMEDIATE BITCH & BEST INTERMEDIATE & RES BCC

CH MAJIK TRULY JULIE (IMP FIN)
(Majik Finders Keepers x Majik Vissi Darte)

N & A Kelton

INTERMEDIATE DOG & BEST OPPOSITE & RES DCC

CAMUKA LEADER OF DREAMS
(Ch Larbellah Take The Lead x Camuka Tango In Paris)

M & J Hodges

best aust bred

AUSTRALIAN BRED DOG & BEST AUSTRALIAN BRED & RUBIS & DCC

CH LARBELLAH TEAM LEADER
(Ch Acacian Special Event x Ch Giltedge Angel Dust)

K Handley & D Petterwood

AUSTRALIAN BRED BITCH & BEST OPPOSITE

CH CHALEUR CATWALK (AI)
(NOR DU CH PL CH LV CH Dewmist Silk Venture (Swd)

x Ch Chaleur Valentine)

Ruth Thompson

OPEN BITCH & BEST OPEN

FANTANGO PLAYING THE FIELD
(Ch Fantango Backstage Pass x Ch Fantango Just TheTicket)

P Middleton and J Salvestrin

OPEN DOG & BEST OPPOSITE

CH ACACIAN SPECIAL EVENT
(Avonbreeze McLeod x Beaucroft Madonna)

Beaucroft Kennels

VETERAN BITCH & BEST VETERAN

CH GILTEDGE ANGEL DUST
(Ch Standfast Dream Ticket From Kerrien (Imp UK)

x Yellowfetch Pixie Dust)

D Petterwood

VETERAN DOG & BEST OPPOSITE

GR CH TULZEAN AUTUMN TANGO
(Ch Eng Ch Stanroph Shogun (UK) x Strathraer Arctic Skye (IID))
Jane Fall

Bella

SPECIAL VETERAN BITCH

DUAL CH (T) FERNAMBER NYMPH TSDX CDX
(Megajames Dylan Boy x T Ch Fernamber Silhouette CDX)

Denis & Kim Houlden

JUNIOR HANDLERS (10 to 13 years)

Paris Bristow

JUNIOR HANDLERS (13 to 18 years)
Jasmyne Bristow
TROPHY TABLE