THE ROYAL MELBOURNE SHOW 2002

GOLDEN RETRIEVER RESULTS

Sunday 22 September 2002
Judge: Mr Jon Cole (USA)

No of Entries: 122

 

Minor Puppy Dog (3 entries)

1st T J & K O’Brien: CHALUER ART ON THE MOVE
S. Gr Ch Chaleur Acclaim To Fame D. Ch Kaparla Loch Isle
2nd Wintamist Kennels: WINTAMIST PHANTOM
S. Ch Wintamist Maxamillion D. Ch Wintamist Honky Tonk
3rd Ashiya Kennels: ASHIYA LARD O TH GLEN
S. Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK)  D. Ashiya Wish Upon A Star

 

Puppy Dog (8 entries 1 absent)

1st P Collman: LIONSFIELD LORD SELWIN
S. Scrubvale Prince Valiant D. Goldog Alpine Portia
2nd Donsue Kennels: DONSUE HIAWATHA
S. Gr Ch Goldog Alpine Highland D. Donsue Maid For Deanchel
3rd C Perry: PERRECCA INTERLUDE
S. Ch Perrecca Mychesterson D. Perrecca Prelude

 

Junior Dog (7 entries 4 absent)

1st W Atkins & V Wilson: DYKINTA CAUSING A STORM
S. Gr Ch Dykinta Cause For Applause D Dykinta Beau Bridie
2nd R Hillyer: WYANDRA AUTUMN DAZE
S. Ch Goldog Alpine Newsflash D. Ch Wyandra Heart Breaker
3rd C Hobbelen: ACACIAN SUPER NATURAL
S. Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) D. Beaucroft Madonna

 

Intermediate Dog (8 entries)

1st M & J Hodges: CAMUKA MONARCH OF THE GLEN
S. Ch Strathraer Hyland Brae D. Oaklodge Juliana
2nd C Perry: CH PERRECCA ZIG ZAG
S. Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) D.Perrecca Iolanthe
3rd W Atkins: CH DYKINTA GRAND SLAM
S. Rainscourt Auld Lang Syne (Imp UK) D. Perrecca True Love
4th M Stanfield: ASHIYA WILD APPLAUSE
S. Gr Ch Chaluer Accliam To Fame D. Ch Ashiya Academy Award

 

Open Dog (11 entries 3 absent)

1st W Atkins: GR CH DYKINTA CAUSE F APPLAUSE
S. Perrecca Talk O The Town D. Ch Dykinta Sweet Dixie CDX RRD
2nd L Harrowfield GR CH GOLDOG ALPINE HIGHLAND
S. Ch Perrcca Dorchester D. Ch Goldog Alpine Serra
3rd P Norman: SHAWLODGE BURN THE FLOOR
S. Gr Ch Goldog Alpine Highland D. Joystream Rippin
4th C Perry: CH PERRECCA WEDGEWOOD
S. Ch Perrecca Ridgewell D. Ch Perrecca Prelude
5th G Clark: DOREHYTES PANDEMONIUM
S. Scanandamble Highlander D. Dorehytes Golden Angel

 

 

 

Challenge Dog

M & J Hodges: CAMUKA MONARCH OF THE GLEN
S. Ch Strathraer Hyland Brae D. Oaklodge Juliana

 

Reserve Challenge Dog
W Atkins: GR CH DYKINTA CAUSE F APPLAUSE
S. Perrecca Talk O The Town D. Ch Dykinta Sweet Dixie CDX RRD

 

 

 

Best of Breed

M & J Hodges: CAMUKA MONARCH OF THE GLEN
S. Ch Strathraer Hyland Brae D. Oaklodge Juliana

 

Runner Up Best of Breed

Beaucroft Kennels: CH BEAUCROFT BY DESIGN
S. NZ Ch Heathermist Double Agent D. Ch Tweedwater Brengwain

 

Best Puppy of Breed

C Perry: PERRECCA INSPIRATION
S. Ch Perrecca Mychesterson D. Ch Perrecca Prelude.

 


Minor Puppy Bitch (4 entries 1 absent)

1st W Atkins: PERRECCA JUST A WINNA
S. Gr Ch Dykinta Cause F Applause D. Perrecca Zephyr
2nd Parkridge Kennels: PARKRIDGE SIMPLY RED
S.S Ch & Eng Sh Ch Stanroph Shogun D. Ribbonwood Dream A dream
3rd P & K Roupas: STRATHRAER BLUE DIAMOND
S. Kerrien Knight Strathraer (Imp UK) D. Strathraer Arctic Legend

 

Puppy Bitch (8 entries 3 absent)

1st C Perry: PERRECCA INSPIRATION
S. Ch Perrecca Mychesterson D. Ch Perrecca Prelude
2nd Donsue Kennels: DONSUE HIAWASSEE
S. Gr Ch Goldog Alpine Highland D. Donsue Maid for Deanchel
3rdd Beaucroft Kennels: TAUMAC GOLDEN CRYSTAL
S. Glenessa Playboy (Imp UK) D. Ch Taumac Golden Cullen

 

Junior Bitch (6 entries 2 absent)

1st W Atkins: DYKINTA THE INCITER
S. Ch Dykinta Grand Slam D. Dykinta Cant Stop T Rain
2nd P Collman:  GOLDOG ALPINE SHEERBLISS
S. Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) D. Goldog Alpine Dancer

 

Intermediate Bitch (8 entries 3 absent)

1st C Perry: PERRECCA ADELAIDE
S. Perrecca Talk O The Town D. Ch Goldog Alpine Mist N Dew
2nd P Noman: SHAWLODGE DAILY EXPRESS
S. Ch Goldog Alpine Newsflash D. Joystream Sister Lil
3rd C & C Gibson: FERNAMBER TWILIGHT
S. Pointgold Baileys Song  D. Fernamber Silouette CDX
4th J Fall: FERNFALL CHINA ROSE
S. Ch Annador Just It And A Bit D. Ch Fernfall Watermark
5th Beaucroft Kennels: BEAUCROFT RAPHAELA
S. Ch Beaucroft The Cadet D. Ch Tweedwater Brengwain

 

Open Bitch (12 entries 6 absent)

1st Beaucroft Kennels: CH BEAUCROFT BY DESIGN
S. NZ Ch Heathermist Double Agent D. Ch Tweedwater Brengwain
2nd C Perry: CH PERRECCA PRELUDE
S. Gr Ch Deanchel Love Me Tender D. Dykinta Prime Time
3rd Ashiya Kennels: CH SANTAMARIA STAR BILLING
S. Ch Goldtreve Dukes Son D. Ch Santamaria Liason
4th W Atkins: GR CH PERRECCA PALOMA
S. Gr Ch Deanchel Love Me Tender D. Dykinta Prime Time
5th W Atkins & V Wilson: CH PERRECCA SERENADE
S. Gr Ch Deanchel Love Me Tender D. Dykinta Prime Time

 

 

 

Challenge Bitch

Beaucroft Kennels: CH BEAUCROFT BY DESIGN
S. NZ Ch Heathermist Double Agent D. Ch Tweedwater Brengwain

 

Reserve Challenge Bitch
C Perry: PERRECCA ADELAIDE

S. Perrecca Talk O The Town D. Ch Goldog Alpine Mist N Dew

 

 

 


BEST OF BREED

CAMUKA MONARCH OFTHEGLEN

Jane & Mark Hodges