THE ROYAL MELBOURNE SHOW 2014

GOLDEN RETRIEVER RESULTS

Sunday 21 September 2014
Judge: Mr Luis Catalan (Portugal)

No of Entries: 48

 

Minor Puppy Dog (2 entries)
1st Christine Pulis: FERNFALL TIME TRAVELLER

S: Fantango Playing For Keeps D: Ch Dream Max Anja Parson (Imp Swe)

2nd Mrs D & Mr J Bishop: NAZNEEN THUNDER IN THE NIGHT

S: Ch Fernfall Daydreambeliever D: Janbensa Curlewis Goldlady

 

Puppy Dog (3 entries)

1st Ruth Thompson: CHALEUR MAXIMILIAN

S: Ch Fantango Playing The Game D: Ch Chaleur Hubba Bubba 

2nd Annette Alexander: ANNADOR WILDEST FANTASY

S: Gr Ch Fantango Wild Oats D: Ch Annador Little Miss Splendid

3rd Waikipark Kennels: WAIKIPARK SPIRIT OF SUMMER

S: Ch Waikipark Miles Of Mischief D: Gr Ch Waikipark Summer Destiny

Junior Dog (2 entries)
1st Mrs Wendy & Dr Ian Johnson: BICKLEWOOD GOODWILL HUNTING

S: Ch Fernfall Let Me Entertain You D: Bicklewood Wine N Roses

2nd Dianne Lee: GOLDTREVE GAME OF THRONES (AI)

S: Can Sup Ch Auburnmist Special Blend AM CH D: Ch Santamaria Long Kiss Goodnite  

 

Intermediate Dog (7 entries, 1 absent)

1st Heather Raditsis: CH SANTAMARIA SUPREMACY

S: Gr Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) D: Ch Santamaria Long Kiss Goodnite

2nd Kirsten Adams: CH FERNFALL NEVERENDING STORY

S: Dream Max Nordman (Imp SWE) D: Ch Tarengold Autumn Whisper

3rd Waikipark Kennels: CH WAIKIPARK THE ARCH DEACON

S: Ch Waikipark Rocky Heights D: Gr Ch Waikipark Summer Destiny

 

Australian Bred Dog (2 entries)

1st Ruth Thompson: CH CHALEUR HILFIGER

S: Ch Goldtreve Camrose Krakka D: Ch Dewmist Silverling (Imp SWE)

2nd Rebecca Camp: WAIKIPARK MILE OF MISCHIEF

S: Ch Clarelyn Golden Mischief D: Ch Waikipark Elusive Dancer


Open Dog (7 entries, 1 absent)
1st Jane Fall: CH FERNFALL LET ME ENTERTAIN YOU

S: Chaleur High N Mighty D: Ch Kaparla Classic Catch

2nd Dianne Lee: GR CH MISTYMOOR MAN OF MYSTERY AT SANTAMARIA (IMP NZ)

S: NZ Ch Mistymoor Catch Me If U Can (NZ) D: NZ Ch Santamaria Diamond Lil (Imp AUST)

3rd Ruth Thompson: CH DEWMIST HIGHWAY OF HOPE (IMP SWE)

S: Ger Ch Dewmist Sattellite (DEU) D: Int Ch Dewmist Star Of The Blue Hope (HUN)

 

 

Challenge Dog
Jane Fall :CH FERNFALL LET ME ENTERTAIN YOU

S: Chaleur High N Mighty D: Ch Kaparla Classic Catch

 

Reserve Challenge Dog
Ruth Thompson: CH CHALEUR HILFIGER

S: Ch Goldtreve Camrose Krakka D: Ch Dewmist Silverling (Imp SWE)

 

 

Best of Breed

Jane Fall :CH FERNFALL LET ME ENTERTAIN YOU

S: Chaleur High N Mighty D: Ch Kaparla Classic Catch

 

Runner Up Best of Breed
Ruth Thompson: CH CHALUER HUBBA BUBBA

S: Ch Goldtreve Camrose Krakka D: Ch Dewmist Silverling (Imp SWE)

 

 

Best Puppy of Breed
Ruth Thompson CHALEUR MAXIMILIAN

S: Ch Fantango Playing The Game D: Ch Chaleur Hubba Bubba 

 

Minor Puppy Bitch (1 entry)

1st Mrs D & Mr J Bishop: NAZNEEN SWEET PAINTED LADY

S: Ch Fernfall Daydreambeliever D: Janbensa Curlewis Goldlady

 

Puppy Bitch (4 entries)

1st Rebecca Camp: WAIKIPARK KEILEY ATCLARELYN

S: Ch Waikipark Miles Of Mischief D: Gr Ch Waikipark Summer Destiny

2nd Ruth Thompson: CHALEUR NAUGHTY BUT NICE

S: Ch Chaleur Hilfiger D: Ch Chaleur Catwalk (AI)

3rd S and J Wraith, D and A Alexander: ANNADOR TALK SWEET

S: Gr Ch Fantango Wild Oats D: Ch Annador Little Miss Splendid  

 

Junior Bitch (6 entries, 1 absent)

1st Dianne Lee: SANTAMARIA BLOW MEONELAST KISS

S: Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) D: Ch Santamaria Million Dollor Baby (AUST)

2nd Alison Mason: CHALEUR JIVE MAGIC

S: Ch Dewmist Highway Of Hope (Imp SWE) D: Chaleur Absolutely Fabulous

3rd Lorraine Harrowfield: CH TRIGOLDEN HIGHLAND LYRIC (AI)

S: Gr Ch Goldog Alpine Highland D: Ch Trigolden Scarlett

 

Intermediate Bitch (4 entries)
1st Mrs D & Mr J Bishop: JANBENSA CURLEWIS GOLDLADY

S: Sup Ch Trigolden Luv To Tango D: Folecia Misty May

2nd Dianne Lee: CH SANTAMARIA INDECENT PROPOSAL

S: Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) D: Ch Santamaria Million Dollor Baby

3rd Mr A & Mrs D Crowley: SISTEAM SPICE OF LIFE

S: Ch Iamgoldn Fair Dinkum D: Crowlee Pride Of Place

 

Australian Bred Bitch (3 entries)

1st  Jane Fall: CH FERNFALL GIVES ME GOOSEBUMPS

S: Ch Sequins Sashi (Imp NDL) D: Ch Dream Max Anja Parson (Imp SWE)

2nd Waikipark Kennels: CH WAIKIPARK SHADES OF SUMMER

S: Ch Waikipark Rocky Heights D: Gr Ch Waikipark Summer Destiny

3rd Annette Alexander: CH ANNADOR LITTLE MISS SPLENDID

S: Ch Fernfall Let Me Entertain You D: Ch Acacian Countessa

 

Open Bitch (5 entries, 2 absent)
1st Ruth Thompson: CH CHALEUR HUBBA BUBBA

S: Ch Goldtreve Camrose Krakka D: Ch Dewmist Silverling (Imp SWE)

2nd S & J Wraith, K Price, G Fletcher: CH, NZ CH GLENTREVE PLAYING WITH FIRE (IMP NZ)

S: Sup Ch, NZ Gr Ch Glentreve Putting The Wind Up Goldsmith D: Glentrieve Light My Fire

3rd Jayne Robertson: SANTAMARIA SPRING FEVER

S: Wintamist Ziggy Stardust D: Santamaria Spellcaster

 

 

Challenge Bitch
Ruth Thompson: CH CHALUER HUBBA BUBBA

S: Ch Goldtreve Camrose Krakka D: Ch Dewmist Silverling (Imp SWE)

 

 

Reserve Challenge Bitch
Jane Fall:  CH FERNFALL GIVES ME GOOSEBUMPS

S: Ch Sequins Sashi (Imp NDL) D: Ch Dream Max Anja Parson (Imp SWE)

 

 

Best & Runner Up

BEST OF BREED & RUNNER UP BEST OF BREED

CH FERNFALL LET ME ENTERTAIN YOU Jane Fall

CH CHALUER HUBBA BUBBA Ruth Thompson