Annual Awards

The presentation of annual awards to members of our club has had a long tradition. Our first annual awards were presented in 1968 in the club’s second year of existence. Today annual awards are presented to members and their dogs who have achieved distinction in their chosen field over the award period.

Annual Awards

How to Apply for a Club Presentation

Members Only

Each year the Golden Retriever Club of Victoria gives presentations to members that have earned a DOGS Victoria title. Your results are also counted towards the club’s Annual Awards. Submitting your results is easy. If your dog has earned a title, complete the Title Notification form, attach a photocopy of your Title certificate and post or email it with any payment required to the address on the form. Payments can also be made directly into the club’s bank account. Conformation results are automatically submitted from our nominated point score shows. For the Obedience Dog of the Year, Tracking Dog of the Year, Agility Dog of the Year, Retrieving Dog of the Year and Field Dog of the Year awards your best qualifying scores should be submitted on the Obedience Tracking Agility Retrieving and Field Dog of the Dog of the Year form. These results can also be emailed. All results must be submitted by the 31 December each year. Please refer to the Award Regulations and the Award Rules (conformation and working) to see if you are eligible.

Annual Awards

Winners

2019

 Top Dog of the Year

GR Ch Bicklewood Goodwill Hunting

 Wendy & Ian Johnson

 Top Bitch of the Year

 Ch Fantango Say It With Style (AI)

 Sharney Marmo

 Open of the Year

 GR Ch Bicklewood Goodwill Hunting

 Wendy & Ian Johnson

 Australian Bred of the Year

 Ch Nazneen Why Walk 

 Dale & John Bishop

 Intermediate of the Year

 Annador I Put A Spell On You (AI)

 Annette Alexander

 Junior of the Year

 Tulzean Pure Imagination

 Carol Stafford

 John and Gretta Tombs Puppy of the Year

 Fernfall Sound Of Music

 Christine Pulis

 Minor Puppy of the Year

 Fernfall Sound Of Music

 Christine Pulis

 Baby Puppy of the Year

  Kiriel Highland Laddie

 Elizabeth Mitchell

 Obedience Dog of the Year

 Keanstar Caruso CD RE JC

 Janelle Convery

 Tracking Dog of the Year

 Triple Ch (T) (TS) Neuter Ch TS GR Ch Morningmyst Bright Star RN

 Sue Keane

2018

Top Dog of the Year

Gr Ch Adoringgold Eye of the Storm (AI)

Lorraine Harrowfield

Top Bitch of the Year

Ch Fantango Say It With Style

Sharney Marmo

Open of the Year

Acacian Game Changer (AI)

Carol Hobbelen

Australian Bred of the Year

Ch Bicklewood Goodwill Hunting

Wendy & Ian Johnson

Intermediate of the Year

Hvar Designer Jeans

Jean and Doug Patterson

Junior of the Year

Annador I Put A Spell On You

Dorothy & Annette Alexander

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Fernfall Dancin In the Moonlite (AI)

Jane Fall

Minor Puppy of the Year

Cals Run Wild at Goldstream

Natalie Kelton

Baby Puppy of the Year

Cals Run Wild at Goldstream

Natalie Kelton

Obedience Dog of the Year

 Goldnymph Wild Iris CDX RN (AI)

Sue Ashman

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) Orifielgold Isobella

Rob Tester & Faye Wilson

2017

Point Score Dog of the Year

Gr Ch Adoringgold Eye of the Storm (AI)

Lorraine Harrowfield

Point Score Bitch of the Year

Ch Fantango Say It With Style

Sharney Marmo

Open of the Year

Sup Ch Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Australian Bred of the Year

Ch Bicklewood Goodwill Hunting

Wendy & Ian Johnson

Intermediate of the Year

GR Ch Adoringgold Eye of the Storm (AI)

Lorraine Harrowfield

Junior of the Year

Ch Adoringgold Stormy Weather (AI)

Helen Goyen

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Ilemaurice Chimerique

Wendy & Ian Johnson

Minor Puppy of the Year

Kiriel Kiss for Pink

Elizabeth Mitchell

Baby Puppy of the Year

Trigolden Southern Symphony (AI)

Lorraine Harrowfield

Obedience Dog of the Year

Goldnymph Wild Iris  (AI)  CD RN 

Sue Ashman

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) TS Ch Goldnymph Wild Honey (AI) RN

Kim & Denis Houlden

2016

Point Score Dog of the Year

Ch Bicklewood Goodwill Hunting

Wendy & Ian Johnson

Point Score Bitch of the Year

Ch Annador Talk Sweet

Dorothy & Annette Alexander

Open of the Year

Ch Goldew Mamma Mia

Carol Stafford

Australian Bred of the Year

Ch Bicklewood Goodwill Hunting

Wendy & Ian Johnson

Intermediate of the Year

Ch Annador Talk Sweet

Dorothy & Annette Alexander

Junior of the Year

Mandarra Crown Mint

Mandra Baxter

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Hvar Colour Me Amazing

Kay Humphry 

Minor Puppy of the Year

Fernfall Colour My Dreams

Jane Fall

Baby Puppy of the Year

Fernfall Colour My Dreams

Jane Fall

Obedience Dog of the Year

RO Ch Morningmyst Logans Run CDX RAE

Pam & Janelle Convery

Tracking Dog of the Year

T Ch Goldnymph Wild Honey (AI)

Kim & Denis Houlden

2015

Challenge Dog of the Year

Supreme Ch Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Ch Vospiel Golden Tillie

Taumac Kennels

Point Score Dog of the Year

Supreme Ch Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Point Score Bitch of the Year

Ch Annador Talk Sweet

Dorothy & Annette Alexander

Open of the Year

Goldew Mamma Mia

Carol Stafford

Australian Bred of the Year

Ch Kiriel In My Father’s Eyes

Elizabeth Mitchell

Intermediate of the Year

Ch Santamaria Supremacy

Heather Raditsis

Junior of the Year

Ch Annador Talk Sweet

Dorothy & Annette Alexander

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Fernfall Dream Keeper

Jane Fall

Minor Puppy of the Year

Fernfall A Perfect Storm

Sandi Keane

Baby Puppy of the Year

Fernfall A Perfect Storm

Sandi Keane

Obedience Dog of the Year

Goldnymph Hunter Of Spririts CD

Rodna Beveridge

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) Killara First Rendition TSDX

Alan & Stella Coates

Agility Dog of the Year

Ashamber Field of Dreams TD ADX JDX SPD GD SD RN

Amanda Robinson

Retrieving Dog of the Year

Winterset Electric Blue

Margaret Carty

2014

Challenge Dog of the Year

Ch Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Ch Vospiel Golden Tillie

Taumac Kennels

Point Score Dog of the Year

Ch Taumac Golden Jurrah

Ch Fernfall Let Me Entertain You

Taumac Kennels

Jane Fall

Point Score Bitch of the Year

Ch Fernfall Living The Dream

Carol Stafford

Open of the Year

Ch Fernfall Let Me Entertain You

Jane Fall

Australian Bred of the Year

Ch Kiriel IL Divo

Elizabeth Mitchell

Intermediate of the Year

Ch Santamaria Supremacy

Heather Raditsis

Junior of the Year

Bicklewood Good Will Hunting

Wendy & Ian Johnson

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Bicklewood Good Will Hunting

Wendy & Ian Johnson

Minor Puppy of the Year

Annador Wildest Fantasy

Annette Alexander

Baby Puppy of the Year

Parkridge Keep Sake

Nazneen Thunder In The Night

Fernfall Dream Keeper

Parkridge Kennels

Dale & John Bishop

Jane Fall

Junior Handler of the Year

Paris Bristow

Obedience Dog of the Year

TCh TS GR Ch Fernamber Lantaana CDX RAE

Dawn & Peter Howard

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) TS GR Ch Goldnymph Solitaire

Denis & Kim Houlden

Agility Dog of the Year

Ashamber Field of Dreams RN TD ADX JDX SPD

Amanda Robinson

Retrieving Dog of the Year

Winterset Electric Blue QND 

Margaret Carty

2013

Challenge Dog of the Year

Ch Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Ch Waikipark Shades of Summer

Waikipark Kennels

Point Score Dog of the Year

Ch Larbellah Take The Lead

Beaucroft Kennels

Point Score Bitch of the Year

Ch Kiriel Heavens Angel

Elizabeth Mitchell

Open of the Year

Ch Larbellah Take The Lead

Beaucroft Kennels

Australian Bred of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief

Waikipark Summer Breeze

Rebecca Camp

Waikipark Kennels

Intermediate of the Year

Ch Kiriel IL Divo

Elizabeth Mitchell

Junior of the Year

Giltedge Class Act

Beaucroft Kennels

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Kiriel In My Fathers Eyes

Elizabeth Mitchell

Minor Puppy of the Year

Kiriel Wild At Heart

Geoffrey & Mandra  Baxter

Baby Puppy of the Year

Mandarra Gala Event

Geoffrey & Mandra Baxter

Junior Handler Award 10 to under 13 years

Paris Bristow

Junior Handler Award 13 to under 18 years

Jasmyne Bristow

Obedience Dog of the Year

Winterset Shades of Blue CD RA QND

Norma Harry

Tracking Dog of the Year

T Ch Goldnymph Solitaire

Denis & Kim Houlden

Agility Dog of the Year

Retrieving Dog of the Year

Winterset Electric Blue QND 

Margaret Carty

2012

Challenge Dog of the Year

CH Killara First Rendition

Alan & Stella Coates

Challenge Bitch of the Year

DUAL CH (T) Morningmyst Dark Angel CCD

Sue Keane

Top Point Score Dog of the Year

CH Larbellah Take The Lead

GR CH Perecca Unprecedented

Jill & Wayne Pearson

Jean & Doug Patterson

Top Point Score Bitch of the Year

CH Annador Little Miss Splendid

Dorothy & Annette Alexander

Open of the Year

GR CH Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Australian Bred of the Year

DUAL CH (T) Morningmyst Dark Angel CCD

Sue Keane

Intermediate of the Year

CH Fernfall Let Me Entertain You

Jane Fall

Junior of the Year

Annador Little Miss Splendid

Dorothy & Annette Alexander

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Annador Little Miss Splendid

Dorothy & Annette Alexander

Minor Puppy of the Year

Annador Little Miss Splendid

Dorothy & Annette Alexander

Baby Puppy of the Year

Sisteam Spice of Life

Andy & Denise Crowley

Junior Handler Award 10 to 13 years

Paris Bristow

Junior Handler Award 14 to 18 years

Jasmyne Bristow

Obedience Dog of the Year

Jamarang Biskit Brogan CDX ET RN

Adrian & Rana Brogan

Tracking Dog of the Year

Fernfall Gallant Trooper UD RRD TD ET

Dodo Kelly

Agility Dog of the Year

Ashamber Field of Dreams TD AD JDX

Amanda Robinson

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady RRD

Margaret Carty

2011

Challenge Dog of the Year

Gr Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Challenge Bitch of the Year

Gr Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Top Dog of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief

Ch Fernfall Daydreambeliever

Rebecca Camp

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Gr Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Open of the Year

Gr Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Aust Bred of the Year

Gr Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Intermediate of the Year

Ch Clarelyn Golden Mischief

Rebecca Camp

Junior of the Year

Ch Fernfall Let Me Entertain You

Jane Fall

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Crowlee Dazzle Me

Fernfall Gives Me Goosebumps

Rick & Trish Fullerton

Jane Fall

Minor Puppy of the Year

Fernfall Can U Keep A Secret

Kirsten Adams

Baby Puppy of the Year

Taumac Golden Jurrah

Taumac Kennels

Junior Handler Award 10 to 12 years

Paris Bristow

Junior Handler Award 13 to 17 years

Jasmyne Bristow

Obedience Dog of the Year

Euraidd Spring Fever UD

Ashamber Kennels

Tracking Dog of the Year

Dual Ch (T) Goldnymph Finvarra

Kim & Denis Houlden

Agility Dog of the Year

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD

Margaret Carty

2010

Challenge Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Challenge Bitch of the Year

Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Top Dog of the Year

Ch Goldsirius Drummer Boy

Goldsirius Kennels

Top Bitch of the Year

Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Open of the Year

Ch Waikipark Gold Crusader

Wayne & Vicki Ponton

Aust Bred of the Year

Ch Waikipark Summer Destiny

Wayne & Vicki Ponton

Intermediate of the Year

Clarelyn Golden Mishchief

Rebecca Camp

Junior of the Year

Waikipark Elusive Dancer

Parkridge Legal Prospect

Wayne & Vicki Ponton

Parkridge Kennels

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Emperogold Step Aside Boys

Kiriel Heavens Angel

Denise Bristow

Elizabeth Mitchell

Minor Puppy of the Year

Waikipark Rockin Robbie

Fernfall Let Me Entertain You

Wayne & Vicki Ponton

Jane Fall

Baby Puppy of the Year

Kiriel Heavens Angel

Elizabeth Mitchell

Junior Handler Award 7 to under 10 years

Paris Bristow

Junior Handler Award 10 to under 13 years

Austin Ainsworth Drage

Junior Handler Award 13 to under 18 years

Jasmyne Bristow

Obedience Dog of the Year

T Ch Morningmyst Highlander CD

Mark & Lynn Klecka

Tracking Dog of the Year

T Ch Goldnymph Oberon

Wally Mossop

Agility Dog of the Year

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD

Margaret Carty

2009

Challenge Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Challenge Bitch of the Year

Ch Taumac Golden Sassy

Lorelle Grieg

Top Dog of the Year

Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Top Bitch of the Year

Ch Taumac Golden Sassy

Lorelle Grieg

Open of the Year

Ch Perrecca Unprecedented

Jean & Doug Patterson

Aust Bred of the Year

Ch Fernfall Aramis Gold

Shane Addison

Intermediate of the Year

Goldsirius Drummer Boy

Goldsirius Kennels

Junior of the Year

Ch Kaparla Classic Catch

Jane Fall

John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Montego Aces R High

Andy & Denise Crowley

Minor Puppy of the Year

Fernfall Daydreambeliever

Jane Fall

Baby Puppy of the Year

Harvikgold Walking On A Dream

Meghan Pinney

Junior Handler Award

Jasmyne Bristow

Senior Handler Award

Kristian Ainsworth

Obedience Dog of the Year

Dual Ch (T) Fernamber Nymph TSD CDX

Kim & Denis Houlden

Tracking Dog of the Year

T Ch Fernamber Lantaana

Dawn & Peter Howard

Agility Dog of the Year

T Ch Goldscout Adventuress AD JD

Deb Hamilton

Retrieving Dog of the Year

Dindigold Larrikin Lady NRD

Margaret Carty

2008

Challenge Dog of the Year

 Gr Ch Trigolden Luv To Tango

Lorraine Harrowfield

Challenge Bitch of the Year

 Ch Briden The Comedienne

Taumac Kennels

Top Dog of the Year

 Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Top Bitch of the Year

 Ch Dream Max Anja Parson (Imp Swd)

Jane Fall

Open of the Year

 Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Aust Bred of the Year

 Ch Fernfall Aramis Gold

Shane Addison

Intermediate of the Year

 Ch Acacian Aiming High

Carol Hobbelen

Junior of the Year

 Emperosgold Aussie Idol

Peter & Denise Bristow

The John and Gretta Tombs Puppy of the Year

Trigolden Scarlett

Lorraine Harrowfield

Minor Puppy of the Year

 Crowlee Rave Review

Andy & Denise Crowley

Baby Puppy of the Year

 Giltedge Who Dares Wins

Shane Addison

Junior Handler Award

 Jazmyn Bristow

Senior Handler Award

 Corey Bristow

Obedience Dog of the Year

 T Ch Goorambat Calamity Jane CD

Greg Barker

Tracking Dog of the Year

 Goorambat Tug O War TDX

Kevin & Paula Mason

Agility Dog of the Year

 T Ch Goldscout Adventuress AD JD SPD

Debbie Hamilton

Retrieving Dog of the Year

 Fernamber Tambourine CDX NRD

Norma Harry

2007

December

Challenge Dog of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Challenge Bitch of the Year

Ch Acacian Countessa

Dorothy & Annette Alexander

Top Dog of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Gr Ch Taumac Gold For Susie

Taumac Kennels

Open of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Aust Bred of the Year

Gr Ch Taumac Gold For Susie

Taumac Kennels

Intermediate of the Year

Ch Trigolden Luv To Tango

Lorraine Harrowfield

Junior of the Year

Acacian Aiming High

Carol Hobbelen

Puppy of the Year

Goldsirius Drummer Boy

Goldsirius Kennels

Minor Puppy of the Year

Iamgolden Fair Dinkum

Andy & Denise Crowley

Baby Puppy of the Year

Iamgolden Matilda

Carol & Ian Ainsworth

John Tombs Award

Loganbay Standin Ovation

Vicky Johnson

Gretta Tombs Award

Emperosgold Aussie Idol

Peter & Denise Bristow

Junior Handler Award

Jazmyn Bristow

 

Senior Handler Award

Corey Bristow

 

Bert Kewish Memorial Trophy

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Obedience Dog of the Year

T Ch Fernamber Nymph CD

Kim & Denis Houlden

Tracking Dog of the Year

T Ch Goorambat Belle Starr

David & Kerryn Cunningham

Agility Dog of the Year

T Ch Aussan Royal Believer JDO(2) JDM(2) SPDX ADM

Yuki Kamo

Retrieving Dog of the Year

Fernamber Tambourine CDX NRD

Norma Harry

May

Challenge Dog of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Challenge Bitch of the Year

Ch Acacian Countessa

Dorothy & Annette Alexander

Top Dog of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Gr Ch Taumac Gold For Suzie

Taumac Kennels

Open of the Year

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Aust Bred of the Year

Ch Fernfall Aramis Gold

Shane Addison

Intermediate of the Year

Perrecca Unprecedented

Doug & Jean Patterson

Junior of the Year

Ch Trigolden Luv to Tango

Lorraine Harrowfield

Puppy of the Year

Ch Trigolden Luv to Tango

Lorraine Harrowfield

Minor Puppy of the Year

Acacian Aiming High

Carol Hobbelen

Baby Puppy of the Year

Parkridge Centre Fold

Parkridge Kennels

John Tombs Award

Seawyf Country Style

Marie Cox

Gretta Tombs Award

Tulzean Water Sprite

Carol Stafford

Junior Handler Award

Jazmyn Bristow

 

Senior Handler Award

Joshua Lees

 

Bert Kewish Memorial Trophy

Gr Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Novice Obedience Award

T Ch Fernamber Echo CD

Pia Butcher

Open Obedience Award

Coombehill Hyland Piper CDX TDX ET

Chris Edgley

Tracking Award

T Ch Goorambat Awatere CDX

David & Kerryn Cunningham

Agility Award

T Ch Aussan Royal Believer ADX SPD JDO JDM(2)

Yuki Kumo

Jumping Award

Raelie Highland Dancer TD JDX AD

Tara Middleton

Retrieving Award

Winterset Anzac NRD

Peter Doley

Challenge Dog of the Year

Ch Taumac Court Jester (AI)

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Ch Taumac Gold For Suzie

Taumac Kennels

Top Dog of the Year

Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Ch Taumac Gold For Suzie

Taumac Kennels

Open of the Year

Ch Tulzean Autumn Tango

Jane Fall

Aust Bred of the Year

Ch Taumac Gold For Suzie

Taumac Kennels

Intermediate of the Year

Ch Acacian Bella Donna

Carol Hobbelen

Junior of the Year

Fernfall Annabella

Wendy & Ian Johnson

Puppy of the Year

Ashiya Dream Come True

Ashiya Kennels

Minor Puppy of the Year

Fernfall Annabella

Wendy & Ian Johnson

Baby Puppy of the Year

Acacian Countessa

Dorothy & Annette Alexander

John Tombs Award

Fernfall Aramis Gold

Shane Addison

Gretta Tombs Award

Fernfall Annabella

Wendy & Ian Johnson

Junior Handler Award

Rowena Bicknell

 

Senior Handler Award

Jazmyn Wray

 

Bert Kewish Memorial Trophy

Ch Taumac Court Jester (AI)

Taumac Kennels

Novice Obedience Award

Goorambat Awatere CD

David & Kerryn Cunningham

Open Obedience Award

Goorambat Awatere CDX

David & Kerryn Cunningham

Tracking Award

T Ch Fernamber Nymph

Kim & Denis Houlden

Agility Award

Aussan Royal Believer TD ADX JDM

Yuki Kamo

Jumping Award

Aussan Royal Believer TD ADX JDM

Yuki Kamo

Retrieving Award

Dindigold Larrikan Lady

Margaret Carty

2004

Challenge Dog of the Year

Ch Taumac Court Jester (AI)

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Gr Ch Santamaria Annaliese

Santamaria Kennels

Top Dog of the Year

Acacian Super Natural

Carol Hobbelen

Top Bitch of the Year

Gr Ch Santamaria Annaliese

Santamaria Kennels

Open of the Year

Gr Ch Santamaria Annaliese

Santamaria Kennels

Aust Bred of the Year

Ashiya Wild Applause

M Salverson

Intermediate of the Year

Ch Taumac Court Jester (AI)

Taumac Kennels

Junior of the Year

Ch Taumac Playgirls Gold (AI)

Taumac Kennels

Puppy of the Year

Sunrapt Bush Mandate (Imp NZ)

Kezziah Kennels

Minor Puppy of the Year

Annador Shes It And Abit

Dorothy & Annette Alexander

Baby Puppy of the Year

Annador Shes It And Abit

Dorothy & Annette Alexander

John Tombs Award

Goldsirius Summer Night

Goldsirius Kennels

Gretta Tombs Award

Willowcroft Wind Chimes

Clare Rogers

Junior Handler Award

Jade Pearson

Senior Handler Award

Clare Tyler

Bert Kewish Memorial Trophy

Gr Ch Santamaria Annaliese

Santamaria Kennels

Novice Obedience Award

Crowlee Dark Desire CDX

Rhonda Dickson

Open Obedience Award

Goorambat Awatere CDX

David & Kerryn Cunningham

Tracking Award

T Ch Fernamber Talisman CDX

Cheryl & Clive Gibson

Agility Award

Aussan Royal Believer JDX AD

Yuki Kamo

Jumping Award

Aussan Royal Believer JDX AD

Yuki Kamo

Retrieving Award

RT Ch Winterset Moon Shadow

Jim & Alison Hargreaves

2003

Challenge Dog of the Year

Ch Taumac Gold For Klim

Taumac Kennels

Challenge Bitch of the Year

Ch Willowcroft Liberty Bell

Denise & Sylvester Krajnc

Top Dog of the Year

Ch Lynika Bound For Glory

Tulzean Autumn Tango

Anne Blainey

Jane Fall

Top Bitch of the Year

Ch Willowcroft Liberty Bell

Denise & Sylvester Krajnc

Intermediate of the Year

Willowcroft Wind Chimes

Clare Rogers

Junior of the Year

Goldstreem Gunnabe A Star

Natalie Kelton

Puppy of the Year

Annador Temptation

Dorothy & Annette Alexander

Minor Puppy of the Year

Annador Temptation

Dorothy & Annette Alexander

Baby Puppy of the Year

Annador Temptation

Dorothy & Annette Alexander

John Tombs Encouragement Dog Award

Goldshyne A Bit Of Class

C Ryan

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

T Ch Pointgold Pure Pleasure CDX ET

Chris Edgley

Junior Handler Award

Jade Pearson

Senior Handler Award

Claire Tyler

Novice Obedience Award

Royalalister Cream Champus CD

Angela Lawrence

Open Obedience Award

Goorambat Island Girl CDX

David & Kerryn Cunningham

Tracking Award

Ch Leighvalley Everlasting TDX

Denise & Sylvester Krajnc

Agility Award

Perzgold Star Worrior CDX AD

Peter Zaunbrecher

Jumping Award

Aussan Royal Believer

Yuki Kamo

Retrieving Award

RT Ch Naancampa Gaby

Trevor Stevens

2002

Gretta Tombs Encouragement Dog Award

Camuka Monarch of the Glen

Jane & Mark Hodges

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Crowlee Little Beauty

Andy & Denise Crowley

Junior Handler Award

Sarah Pearson

Senior Handler Award

Chris Buckhorn

Novice Obedience Award

Fernfall On Golden Pond CD ET

David & Kerryn Cunningham

Open Obedience Award

Cyndanz Spring Spice CDX

Janelle & Pam Convery

Utility Obedience Award

T Ch Pointgold Pure Pleasure CDX ET

Chris Edgley

Tracking Award

T Ch Fernamber Tradition

Kim & Denis Houlden

Agility Award

Diogenes Summer Rain CDX AD

Peter Zaunbrecher

Retrieving Award

Winterset Moon Shadow RRD

Jim & Alison Hargreaves

2001

Gretta Tombs Encouragement Dog Award

Dorehytes Pandemonium

Gail Clark

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Strathraer Blue Velvet

Gail Clark

Junior Handler Award

Samantha Kilgour

Senior Handler Award

Rebecca Fall

Novice Obedience Award

Perzgold Guinevere CD

Peter Zaunbrecher

Open Obedience Award

Perzgold Guinevere CDX

Peter Zaunbrecher

Utility Obedience Award

Pointgold Mixed Reaction UD

Cheryl & Clive Gibson

Tracking Award

Winterset Savanna Gold TD

John Jordan

Agility Award

Perzgold N Princess CDX

Peter Zaunbrecher

Retrieving Award

Winterset Moon Shadow NRD

Jim & Alison Hargreaves

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Winterset Moon Shadow NRD

Jim & Alison Hargreaves

2000

Gretta Tombs Encouragement Dog Award

Ribbonwood Touch of Envy

Jennie Coutlemanis

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Ribbonwood By Request

Pam Venn

Junior Handler Award

Samantha Kilgour

Senior Handler Award

Peta Lee-Shirt

Novice Obedience Award

Cyndanz Spring Spice CD

Janelle & Pam Convery

Open Obedience Award

Perzgold N Princess CDX

Peter Zaunbrecher

Utility Obedience Award

Ferntip Golden Blaze UD

David & Kerryn Cunningham

Tracking Dog Award

Clanbeth Bold Endeavour TD

Pat Richardson

Retrieving Award

Winterset Liege CD RRD

Peter Doley

1997

Dog of the Year

Ch Diogenes Beat The Drum

Jenny McClure

Bitch of the Year

Ch Diogenes The Goldigger

Ch Santamaria Annaleise

Diogenes Kennels

Santamaria Kennels

Achievement Dog Award

Ch Goldog Alpine Snowyriver

Sylvester & Denise Krajnc

Achievement Bitch Award

Ch Goldshyne Majestic Maid

Kaye Kilgour

Puppy Dog of the Year

Fernfall Local Hero

Jane Fall

Puppy Bitch of the Year

Camuka Caitlins Gold

Jane & Mark Hodges

Gretta Tombs Encouragement Dog Award

Annador Just It And A Bit

Goldshyne Kennels

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Santamaria Annaleise

Santamaria Kennels

Junior Handler Award

Rebecca Fall

Senior Handler Award

Stuart Crowley

Novice Obedience Award

Kensary Rainbow Lass CD

Nicole Di Marco

Open Obedience Award

Crowlee Alexandria CDX

H McDonald

Tracking Award

Fernfall Fernando CD TD

Julie Cowan

Retrieving Award

RT Ch Desglynne Mariner Boy CD

Jim & Alison Hargreaves

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

RT Ch Desglynne Mariner Boy CD

Jim & Alison Hargreaves

1996

Dog of the Year

Ch Tahmero Gay Cavalier

Tahmero Kennels

Bitch of the Year

Ch Pointgold Unforgetable

Jane Falll

Achievement Dog Award

Ch Goldog Alpine Snowyriver

Sylvester & Denise Krajnc

Achievement Bitch Award

Ch Goldshyne Majestic Maid

Kaye Kilgour

Puppy Dog of the Year

Ch Goldog Alpine Highland

Lorraine Harrowfield

Puppy Bitch of the Year

Ch Goldshyne Majestic Maid

Kaye Kilgour

Gretta Tombs Encouragement Dog Award

Diogenes Stacked Deck

Kaye Kilgour

Gretta Tombs Encouragement Bitch Award

Ch Goldshyne Majestic Maid

Kaye Kilgour

Junior Handler Award

Rebecca Fall

Senior Handler Award

Annette Alexander

Novice Obedience Award

Aurum Evening Star CD

Cynthia McCormick-Jennings

Open Obedience Award

Cyndanz Cinnamon Girl CDX

F Tobias

Utility Obedience Award

Palkorra Pavian Prophecy AD UD

Ann & IanIBlainey

Tracking Award

Pointgold Unpredictable TDX

Debbie Cerda-Pavia

Field Award

FT Ch Ferntip Golden Spike CD

John & Vickie Lawton

Retrieving Award

RT Ch Desglynne Mariner Boy CD

Jim & Alison Hargreaves

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

RT Ch Desglynne Mariner Boy CD

Jim & Alison Hargreaves

1995

Dog of the Year

Ch Tahmero Gay Cavalier

Tahmero Kennels

Bitch of the Year

NZ Ch & Ch Agent Rose of Warlaven (Imp NZ)

Beaucroft Kennels

Achievement Award

Ch Tamesis Tobias

Viv Davis & Kaye Kilgour

Puppy of the Year

Fieldflight Fair Game

Renata Wolf

Gretta Tombs Encouragement Award

Donsue Gaea

Donsue Kennels

Junior Handler Award

Rebecca Fall

Senior Handler Award

Annette Alexander

Novice Obedience Award

Ribbonwood Cherry Pie CD

Sharyn Stephens

Open Obedience Award

Cineward Charisma CDX

Clive & Pam Makepeace

Utility Obedience Award

Tiptree Tant Tacher UD

Clive & Pam Makepeace

Tracking Award

Pointgold Unpredictable CD TD

Debbie Cerda-Pavia

Field Award

FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX

Helen Pownall

Retrieving Award

Kiamagold Sebastian CDX NRD

Jim & Alison Hargreaves

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Kiamagold Sebastian CDX NRD

Jim & Alison Hargreaves

1994

Challenge Winners Dogs

Ch Tahmero Gay Cavalier

Tahmero Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Buffalo LuvMe Lots

Tahmero Kennels

Achievement Award

Summerstock Tobias Rex

Peter & Karen Roupas

Puppy of the Year

Tweedwater Brengwain

Summerstock Tobias Rex

Beaucroft Kennels

Peter & Karen Roupas

Gretta Tombs Encouragement Award

Pointgold Unbelievable

Jane Fall

Junior Handler Award

Jessica Fall

Senior Handler Award

Ross Crowley

Novice Obedience Award

Desglynne Mariner Boy CD

Jim & Alison Hargreaves

Open Obedience Award

Ribbonwood The Sparkle CDX

G Pallot

Utility Obedience Award

Ribbonwood Proud Miss UD

Fiona Bole Brown

Tracking Award

Ch Tulzean Tollara TD

Kerry Barfus

Field Award

FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX

Helen Pownall

Retrieving Award

Marrintara Setab Queen

Trevor & Lynn Stevens

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

FT Ch Shirama Lady Rachelle RRD CDX

Helen Pownall

1993

Challenge Winners Dogs

Ch Queenlee The Diplomat CD

Jenny Farquhar

Challenge Winners Bitches

Ch Buffalo LuvMe Lots

Tahmero Kennels

Achievement Award

Ch Jindabo Limited Edition

Jindabo Kennels

Puppy of the Year

Ch Pointgold Unforgetable

Jane Fall

Gretta Tombs Encouragement Award

Diogenes Beat The Drum

Jenindale Kennels

Junior Handler Award

Ross Crowley

Dual Purpose Award

Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD

Steve Burke

Novice Obedience Award

Kiamagold Sebatstian CDX

Jim & Alison Hargreaves

Open Obedience Award

Ribbonwood The Vision CDX

Marion Alexopolous

Field Award

FT Ch Shirama Lady Rachelle NRD

Helen Pownall

Retrieving Award

Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD

Steve & Kim Burke

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Dual Ch (R) Allanora Xmas Holly CD

Steve & Kim Burke

1991

Challenge Winners Dogs

Ch Queenlee The Diplomat CD

Jenny Farquhar

Challenge Winners Bitches

Ch Buffalo LuvMe Lots

Tahmero Kennels

Achievement Award

Ch Queenlee The Diplomat CD

Jenny Farquhar

Puppy of the Year

Tahmero Gay Cavalier

Tahmero Kennels

Gretta Tombs Encouragement Award

Allanora Xmas Holly NRD CD

Steve & Kim Burke

Junior Handler Award

Jessica Fall

Novice Obedience Award

Ribbonwood The Vision CD

Marion Alexopolous

Open Obedience Award

Deanchel Nocturne CDX

Gary Smith

Utility Obedience Award

Ashamber Kyeema Star UD

Ashamber Kennels

Field Award

Portlaoghise Misty Dan NRD CD

Peter Doley

Retrieving Award

Dual Ch (F) Tiptree Timothy

John & Vickie Lawton

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Dual Ch (F) Tiptree Timothy

John & Vickie Lawton

1990

Challenge Winners Dogs

Ch Tahmero Charming Kazar

Tahmero Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Khalah of Makkovik (Imp NZ)

Tahmero Kennels

Achievement Award

Santamaria Liason

Santamaria Kennels

Puppy of the Year

Santamaria Liason

Santamaria Kennels

Gretta Tombs Encouragement Award

Tahmero Khalahs Cobra

Tahmero Kennels

Senior Handlers Award

Jessica FallBrooke Eastlake

Junior Handler Award

Angela Costin

Obedience Award

Ch Queenlee The Diplomat CD

Jenny Farquhar

Field Award

Portlaoghise Misty Dan CD NRD

Peter Doley

Retrieving Award

Allanora Xmas Holly CD NRD

Steve & Kim Burke

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Portlaoghise Misty Dan CD NRD

Peter Doley

1989

Challenge Winners Dogs

Ch Ambervalley Sahara Sun

Sue Kowalski

Challenge Winners Bitches

Ch Justley PlayMisty ForMe

Sue Kowalski

Achievement Award

Tahmero Charming Kazar

Tahmero Kennels

Puppy of the Year

Santamaria Moonstruck

Denybrok Kennels

Gretta Tombs Encouragement Award

Allanora Josie Lyn

Rosalie Oxenbould

Junior Handler Award

Angela Costin

Senior Handler Award

Shelley Watson

Obedience Award

Gwynonwy Myfawny CDX

Rosalie Oxenbould

Working Dog Award

Shirama Lady Rachelle NRD

Helen Pownall

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Shirama Lady Rachelle NRD

Helen Pownall

1988

Challenge Winners Dogs

Ch Ambervalley Sahara Sun

Sue Kowalski

Challenge Winners Bitches

Ch Goldog Alpine Trinity

Carol Stafford

Achievement Award

Ch Santamaria San Pedro

Santamaria Kennels

Puppy of the Year

Ranchosierra El Chicco

Michelle Vinall

Gretta Tombs Encouragement Award

Goldsirius Emerald Rose

Goldsirius Kennels

Junior Handler Award

Angela Costin

Senior Handler Award

Veronica Gray

Obedience Award

Perripark Lynx

Ashamber Kennels

Working Dog Award

Ferndarra Game Seeker

John & Vickie Lawton

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Ferndarra Game Seeker

John & Vickie Lawton

1987

Challenge Winners Dogs

Ch Santamaria San Pedro

Santamaria Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Tahmero Golden Panda

Tahmero Kennels

Achievement Award

Ch Santamaria San Pedro

Santamaria Kennels

Puppy of the Year

Tahmero Charming Cujo

Tahmero Kennels

Gretta Tombs Encouragement Award

Nortonwood Rosetti (Imp UK)

Khalah of Makkovik (Imp NZ)

Santamaria KennelsTahmero Kennels

Junior Handler Award

Angela Costin

Senior Handler Award

Melissa Aspinall

Obedience Award

Kiantu Proud Benson CDX

Wendy Thomson

Working Dog Award

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

1986

Challenge Winners Dogs

Ch Ferngold Commodore

Beaucroft Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Tahmero Golden Panda

Tahmero Kennels

Achievement Award

Ch Ferngold Commodore

Beaucroft Kennels

Puppy of the Year

Verduras Just Jasper

Lorraine Harrowfield

Gretta Tombs Encouragement Award

Glenstuart Lady Lacey

Glenstuart Kennels

Junior Handler Award

R Thornbury

Senior Handler Award

C Arnell

Obedience Award

Scannon Somerset UD

John Gibbs

Working Dog Award

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

1985

Challenge Winners Dogs

Ch & NZ Ch Leecroft Logan

Santamaria Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Talltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Achievement Award

Ferndarra Sea Rover

Jall Fall

Puppy of the Year

Goldog Alpine Serenade

Jindabo Kennels

Gretta Tombs Encouragement Award

Valcind Golden Rhapsody

Carol Stafford

Junior Handler Award

Lara Stafford

Senior Handler Award

Christine Arnall

Obedience Award

Jedburgh Jubilee Belle CDX

Glenys Hancock

Working Dog Award

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Tiptree Timothy CD

John & Vickie Lawton

1984

Challenge Winners Dogs

Ch Goldog Alpine Columbo

Jindabo Kennels

Challenge Winners Bitches

Ch Talltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Achievement Award

Puppy of the Year

Jindabo Gentle Tzar

L Thornbury

Encouragement Award

Jindabo Gentle Tzar

L Thornbury

Junior Handler Award

Christine Arnall

Senior Handler Award

Fiona Patterson

Obedience Award

Scannon Somerset CDX

John Gibbs

Working Dog Award

Guldbrae Hiland Echo CDX

Jeanette Watson

RT Ch Atawhai Tangaroa CD  Field and Retrieving Trophy

Guldbrae Hiland Echo CDX

Jeanette Watson

1983

Challenge Winners Dogs

Ch Wotabout Ginger Mick

Keith Arnall

Challenge Winners Bitches

Ch Talltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Achievement Award

Ch Taltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Puppy of the Year

Goldog Alpine Maestro

Jindabo Kennels

Encouragement Award

Kycastle Hanna

Sue Kowalski

Junior Handler Award

Melissa Aspinall

Senior Handler Award

Shawn Tipping

Obedience Award

Guldbrae Hiland Echo

Jeannette Watson

1982

Challenge Winners

Ch Talltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Achievement Award

Ch Talltree Tradition

Len & Yvonne Broom

Puppy of the Year

Tahmero Gold Sensation

Goldsirius Kennels

Encouragement Award

Santamaria San Pedro

Santamaria Kennels

Junior Handler Award

Melissa Aspinall

Senior Handler Award

Jayne Robertson

Obedience Award

Wotabout Merry Max CDX

Alf Laver

1981

Challenge Winners

Ch Cambronze Orpheus

Tahmero Kennels

Achievement Award

Ch Tahmero Golden Charmer

Tahmero Kennels

Puppy of the Year

Glenostle Candice Gold

Lorraine Harrowfield

Encouragement Award

Tahmero Golden Duke

Tahmero Kennels

Junior Handler Award

Denver Crawley

Senior Handler Award

Joanne Crawley

Obedience Award

Castiewood Flashback CD

Christine Chapman

1980

The Encouragement Trophy

Tahmero Golden Duke

Tahmero Kennels

The Achievement Trophy

Ch Cambronze Orpheus

Tahmero Kennels

The Challenge Winners Trophy

Ch Lindys Custodian (Imp UK)

Eric Sutton

Junior Handler Award

Denver Crawley

Senior Handler Award

Joanne Crawley

1979

The Encouragement Trophy

Sharelle Shalitan

E Smith

The Achievement Trophy

Ch Lantana Lavine

Lantana Kennels

The Challenge Winners Trophy

Ch Gaewynd Golden Cindy

Val Siede

1978

The Encouragement Trophy

Lantana Country Boy

Lantana Kennels

The Achievement Trophy

Ch Lindys Custodian (Imp UK)

Eric Sutton

The Challenge Winners Trophy

Ch Lindys Custodian (Imp UK)

Eric Sutton

1977

The Encouragement Trophy

Kyrama Kymba

Kyrama Kennels

The Achievement Trophy

Sunlodge Hero

Cheryl Kewish

The Challenge Winners Trophy

Ch Castiewood Woburn Gold

Glenstuart Kennels

1976

The Encouragement Trophy

Strelyna Spring Rebel

Rose & Reg Odell

The Achievement Trophy

Ch Rossdale Golden Prince

Margaret & Bert Reeves

1975

The Encouragement Trophy

Chadsun Gay Chasseur

Chadsun Kennels

The Achievement Trophy

Ch Pebbleridge Dusty Gold

Taumac Kennels

1974

The Encouragement Trophy

Sweetwater Spirit

David & Heather Hands

The Achievement Trophy

Pebbleridge Gay Archer

H Sayer

1973

The Encouragement Trophy

Taumac Golden Sundance

Rev A Dunlop

The Achievement Trophy

Ch Taumac Golden Keela

Taumac Kennels

1972

The Encouragement Trophy

Sandvalley Rufantuf

Marilynn Johnson

The Achievement Trophy

Ch Taumac Golden Keela

Taumac Kennels

1971

The Encouragement Trophy

Pebbleridge Kelly Gold

Pebbleridge Kennels

The Achievement Trophy

Ch Taumac Golden Keela

Taumac Kennels

1970

The Encouragement Trophy

Ch Pebbleridge Dusty Gold

Taumac Kennels

1969

The Encouragement Trophy

Anbria Sands (Imp UK)

Bill & Gladys Mitchell

1968

The Encouragement Trophy

Lantana Honeyflower

Chadsun Kennels